Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) - jak działa?

2015-03-05 20:36

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, kolorowymi plastrami, głównie w celu złagodzenia bólu, a także by zapobiec kontuzjom. W związku z  tym używają ich głównie sportowcy, m.in. tenisistka Serena Williams czy piłkarz Mario Balotelli. Jednak plastrowanie dynamiczne pomoże także złagodzić ból kręgosłupa, poprawi krążenie czy uratuje przed skurczami łydek. Sprawdź, jak działa kinezjotaping.

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) - jak działa?
Autor: Thinkstockphotos.com Kinesiotaping , czyli  plastrowanie dynamiczne , polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, kolorowymi plastrami, by złagodzić ból i zapobiec kontuzjom.

Spis treści

  1. Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) - wskazania. Jak działa kinesiotaping?

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne, kinezjotaping) to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami. Zostały one opracowane na początku lat 70. ub. w. przez japońskiego doktora Kenzo Kase, a największą popularność zyskały w latach 90.

Plastry stworzone są z bawełny i kleju akrylowego. Mają one grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe. Ponadto przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Plastry można nosić od kilu dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się plastra.

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) - wskazania. Jak działa kinesiotaping?

Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami - właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinestiotapingu. Odpowiednie naklejenie plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, ma również wpływ na odczuwanie bólu, który jest jest jednym ze wskazań do kinesiotapingu.

1. Ból

  • pourazowy (będący wynikiem kontuzji lub wypadku);
  • kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa) - plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy;
  • reumatyczne;
  • po operacjach - kinesiotaping może zmniejszać nawet anormalny i ostry ból pooperacyjny. Podobno działa tak dobrze, że nie trzeba stosować leków przeciwbólowych;

2. Nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie

Plastry rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je, normalizują ich napięcie, gdyż przejmują ich funkcję lub wspomagają ich pracę.

3. Zapobieganie kontuzjom

Plastry ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie treningu.

4. Skurcze

Plastrowanie pomoże nie tylko sportowcom, którzy nie wykonali rozgrzewki i "złapał" ich skurcz, lecz także osobom, które, np. zmagają się ze skurczem łydek w czasie snu.

5. Problemy z krążeniem

Plastry dają ten sam efekt co drenaż limfatyczny - wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie. W związku z tym plastrowanie jest polecane np. kobietom po mastektomii lub osobom, które zmagają się z opuchniętymi nogami (np. kobiety w ciąży).

6. Zmarszczki

Jak twierdzi dr Kenzo - twórca kinesiotapingu, taśma zapobiega powstawaniu zmarszczek. On sam używa jej na noc, przed pójściem do łóżka i zdejmuje rano. Przekonuje, że jej regularne używanie może zapobiec zmarszczkom, zmianom skórnym, a także cieniom pod oczami.

7. Rozstępy

Kinesiotaping pomoże kobietom ciężarnym nie tylko się zrelaksować, lecz także zapobiec rozstępom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza