15. tydzień ciąży - czas na ciążowy brzuszek

2018-04-06 11:54

W 15. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już 100-110 mm od ciemienia do końca tułowia i waży ok. 50 g. Gdybyś mogła je stale obserwować, zobaczyłabyś, że fika koziołki jak prawdziwy akrobata. Ty z kolei masz większy apetyt, dlatego w tym czasie powinnaś bardziej zwracać uwagę na to, co i ile jesz.

15. tydzień ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com 15. tydzień ciąży

Spis treści

  1. 15 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. 15 tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  3. 15 tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

15 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Malec jest coraz sprawniejszy, a ponieważ ma dużo miejsca w macicy, dlatego pływa po niej, obraca się i rusza kończynami. Zaczyna rozwijać się jego słuch.

  • Wyrastają brwi i włoski pokrywające całą główkę, ale skóra nadal jest przezroczysta – wyraźnie widać pod nią kości i narządy oraz naczynia krwionośne,
  • kostki znajdujące się w uchu środkowym, zaczynają twardnieć, dzięki czemu niedługo malec zacznie słyszeć dźwięki docierające do niego przez macicę,
  • nóżki dziecka wydłużają się i stają się teraz bardziej proporcjonalne w stosunku do rąk,
  • dziecko uczy się połykania płynu owodniowego.

15 tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

W 15. tygodniu ciąży możesz cierpieć na krwawienia dziąseł. To typowy objaw 2. trymestru spowodowany burzą hormonalną, która rozszerza naczynia krwionośne i sprawia, że są bardziej podatne na pękanie.

Dziąsła stają się opuchnięte, bolesne i w czasie mycia zębów mogą krwawić. Kup miękką szczotkę i jedz więcej warzyw oraz owoców bogatych w witaminę C, która wzmacnia naczynia krwionośne.

Inne typowe objawy 4. miesiąca ciąży to wzrost apetytu - minęły poranne mdłości, a organizm twój i malca potrzebuje coraz więcej energii. Pamiętaj jednak, żeby się pilnować, bo to nieprawda, że w ciąży możesz jeść, ile chcesz. Prawda jest taka, że nadwaga w ciąży może przynieść więcej szkód niż pożytku - i tobie, i malcowi.

W drugim trymestrze powinnaś przytyć ok. 1,5-2,5 kilograma na miesiąc.

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większa jest macica przyszłej mamy. W 15. tygodniu ciąży możesz ją już wyczuć pod ręką, jeśli położysz się na wznak i rozluźnisz - twarda wypukłość między spojeniem łonowym a pępkiem to właśnie "mieszkanie" twojego maleństwa.

Jesteś teraz w 15. tygodniu, czyli w 4. miesiącu ciąży

Wzrost macicy jest też wreszcie widoczny w twojej sylwetce. Około 15. tygodnia wiele kobiet ma już ciążowy brzuszek.

Moment pojawienia się ciążowych krągłości jest różny i zależy od wielu czynników - budowy przyszłej mamy, jej tuszy, a nawet anatomii.

Ciążę widać później u kobiet otyłych (obfite kształty skuteczniej "ukrywają" macicę), u pań wysokich, które mają stosunkowo długi tułów oraz u kobiet wysportowanych, których mięśnie brzucha są mocne. Brzuszek wcześniej widoczny jest oczywiście w ciąży bliźniaczej.

15 tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Im większy brzuch, tym bardziej zmienia się twoja postawa ciała. Na razie tylko trochę wypinasz brzuch do przodu, ale za kilka tygodni twój kręgosłup wygnie się w sposób charakterystyczny dla kobiet w ciąży. To, po pierwsze, sprzyja bólom kręgosłupa, a po drugie – zwiększa ryzyko rozejścia się kresy białej.

Kresa to szczelina przebiegająca przez środek brzucha i oddzielająca dwie części mięśnia prostego brzucha. Rozstęp ten w okresie ciąży powiększa się, robiąc miejsce rosnącej macicy, ale po porodzie powinien wrócić do dawnych rozmiarów. Niestety, czasem tak się nie dzieje, co powoduje niekorzystną zmianę sylwetki.

Aby temu zapobiegać, staraj się nie stać z wypiętym brzuchem. Przyjmując pozycje stojącą, np. w czasie gotowania czy nawet w czasie spaceru, cofnij biodra i "podwiń" żebra, żeby skrócić dystans między dołem mostka, gdzie kresa się zaczyna, a spojeniem łonowym, gdzie się kończy.

Staraj się też oddychać nie brzuchem, ale torem dolno-żebrowym (rozciągając klatkę piersiowej na boki, do przodu i do tyłu).

Jeśli dotąd nie zapisałaś się na ćwiczenia dla przyszłych mam, powinnaś to koniecznie zrobić. Możesz też chodzić na basen, regularnie spacerować lub uprawiać nordic walking (minimum godzinę dziennie).

Najważniejsze, żebyś dbała o kondycję, która przyda ci się w momencie porodu, wymagającego dużego wysiłku, i żeby twoje mięśnie przez 9 miesięcy ciąży nie rozleniwiły się.

Jeśli będą elastyczne i mocne, łatwiej i szybciej urodzisz. Dzięki regularnej aktywności fizycznej, nie przybierzesz też na wadze więcej niż powinnaś.

Przeczytaj również:

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza