8. tydzień ciąży - co dzieje się z tobą i z dzieckiem?

2018-04-06 11:54

W 8. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już wielkość dużej czereśni. Oczywiście nie czujesz tego, ale malec już się rusza, rozwija się też bardzo dynamicznie i rośnie wzdłuż.

8. tydzień ciąży - co dzieje się z tobą i z dzieckiem?
Autor: Thinkstockphotos.com 8. tydzień ciąży - co dzieje się z tobą i z dzieckiem?

Spis treści

  1. 8. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. Jakie są wczesne objawy ciąży? [#TOWIDEO]
  3. 8. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  4. 8. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

8. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Malec ma charakterystyczny wygląd embriona: dużą główkę oraz wygięty tułów, z którego wyraźnie wyodrębniają się już kończyny.  Co ciekawe, widać coraz wyraźniej rysy jego twarzy.

  • nozdrza i język są już bardziej wyraziste, w ustach formuje się szczęka, a oczy coraz bardziej przypominają gałki oczne dorosłego człowieka. Co więcej - mają już siatkówkę i rogówkę, tęczówkę i soczewkę. W głowie powstaje też ucho środkowe, które w przyszłości będzie odpowiadało za zmysł równowagi
  • dobrze ukształtowane są już nerki, serce, płuca i wątroba oraz oczywiście mózg. Serce pracuje pełną parą i pompuje coraz więcej krwi
  • pępowina, która utworzyła się z części komórek w czasie powstawania zarodka, teraz zaczyna wreszcie odgrywać swoją ważna rolę. W 8. tygodniu ciąży w pępowinie zanika część naczyń krwionośnych, odtąd przebiegają w niej dwie tętnice i jedna żyła, za pośrednictwem których do dziecka dociera tlen i pożywienie. W tym czasie w pępowinie rozwijają się też jelita maluszka
  • zaczynają się formować stawy oraz kości - na razie przyjmując postać tkanek kostnych

Jakie są wczesne objawy ciąży? [#TOWIDEO]

Wczesne objawy ciąży

8. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

Twoje dziecko szybko rośnie, potrzebuje więc do tego energii. Dla ciebie oznacza to spalanie większej ilości kalorii. Szybszy metabolizm oraz uporczywe mdłości zniechęcające cię do jedzenia posiłków oraz wymioty sprawiają, że możesz zrzucić „niechcący” kilka kilogramów.

Jesteś teraz w 8. tygodniu, czyli kończysz 2. miesiąc ciąży.

To normalny objaw, chociaż zazwyczaj ciąża kojarzy się raczej z przybieraniem na wadze. Przyjdzie na to czas w następnych miesiącach, ponieważ w pierwszym trymestrze waga kobiety zazwyczaj stoi w miejscu.

Chociaż nudności mogą odbierać apetyt, to jednak lepsza przemiana materii może niekiedy objawiać się napadami wilczego głodu.

Możesz też mieć coraz dziwniejsze zachcianki – niekoniecznie na śledzie z bitą śmietaną, ale np. na sok pomidorowy, którego zwykle nie pijesz.

To znak organizmu, że potrzebuje określonych składników mineralnych, dlatego nie bój się ulegać takim zachciankom żywieniowym. Unikaj natomiast tych niezdrowych, np. ochoty na fastfoody czy słodycze.

8. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Jeśli byłaś już u ginekologa, obliczył on z pewnością przybliżony termin twojego porodu. Aby to zrobić, zastosował obowiązujący w medycynie wzór, tzw. regułę Naegelego.

Przyjmuje ona, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 280 dni, a do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj ok. 14 dnia cyklu. Aby obliczyć datę porodu, należy dodać 7 dni do pierwszego dnia ostatniej miesiączki, odjąć 3 miesiące i dodać rok.

Reguła nie bierze pod uwagę faktu, że tak naprawdę początek ciąży liczy się od zapłodnienia, a nie od daty ostatniej miesiączki, dlatego, gdy teraz jesteś w 8. tygodniu ciąży, tak naprawdę twoja ciąża jest o 2 tygodnie młodsza.

Mimo to zapamiętaj te pierwsze obliczenia. Stosuje się je w książkach o rozwoju ciąży, internecie (także w naszym cyklu), a co najważniejsze w kalendarzu badań, któremu musisz się podporządkować (wszystkie badania badające kondycję płodu i oceniające zdrowie kobiety wykonywane są w określonych przez specjalistów momentach ciąży).

Na pierwszej wizycie u ginekologa dostałaś na pewno zalecenie przyjmowania suplementów ciążowych. Jeśli lekarz zapisał ci konkretny preparat, zastosuj się do jego zaleceń. Jeśli nie, wybierz taki, którego skład odpowiada wytycznym Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (uzyskasz informacje w aptece lub na stronach producentów).

Łykanie suplementów ciążowych jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka i dla twojego zdrowia. Wiele składników, których potrzebuje malec jest pobierana przez niego twoim kosztem, dlatego musisz uzupełniać ich braki tabletkami (sama dieta, choć bardzo istotna, nie wystarczy).

Ponadto badania pokazują, że witaminy i minerały mają konkretny wpływ na konkretne obszary rozwój dziecka – na połączenia nerwowe w mózgu, siatkówkę oka, kości i zęby, tarczycę czy układ odpornościowy.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza