Jak pielęgnować skórę dziecka pod pieluszką, by uniknąć powstania ODPARZEŃ

2010-07-19 14:45

W upalne letnie dni skóra na pupie pod pieluszką to miejsce, o które powinnaś dbać wyjątkowo starannie. Jakich zasad musisz przestrzegać, by zmniejszyć ryzyko powstania odparzeń albo zupełnie je wyeliminować?

Jak pielęgnować skórę dziecka pod pieluszką, by uniknąć powstawania ODPARZEŃ
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Oto zasady, które pomogą ci uniknąć odparzeń u dziecka
  2. Odparzenia skóry u niemowlaka - co robić?

Co robić, by uniknąć odparzenia skóry u niemowląt? Stała czujność i odpowiednia pielęgnacja – tymi słowami można podsumować zalecenia, dzięki którym łatwiej będzie uniknąć podrażnień skóry pod pieluszką. Nie będzie to proste zadanie, bo, jak wynika z obserwacji pediatrów, o tej porze roku zdarzają się one kilkakrotnie częściej niż wiosną czy jesienią. Wpływ na to mają upały, przez które skóra pod pieluszką (zwłaszcza taką gorszej jakości) bywa ciągle lekko wilgotna, a bakterie znajdujące się w moczu i kale mnożą się szybciej, a więc łatwiej doprowadzają do odparzeń. Na początku na skórze pojawia się niewielkie zaczerwienienie, które po pewnym czasie (zwykle jest to godzina lub dwie) rozprzestrzenia się na coraz większą powierzchnię skóry. Jeśli nie zareagujesz w porę, odparzenie może przekształcić się w pieluszkowe zapalenie skóry: wówczas zaczerwieniona i pokryta pęcherzykami jest większość powierzchni pośladków. Ból, jaki odczuwa wówczas niemowlę, lekarze porównują do tego, jaki występuje po poparzeniu, skóra również wygląda tak, jakby była poparzona. By ulżyć maluszkowi, możesz zastosować sposoby, które podajemy poniżej, a jeśli mimo to dolegliwości nie ustąpią, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą.

Oto zasady, które pomogą ci uniknąć odparzeń u dziecka

  • Częściej niż zwykle zaglądaj dziecku do pieluszki. To nic, że dopiero co ją zmieniałaś – niemowlę, zwłaszcza karmione piersią, może robić kupę nawet kilkanaście razy dziennie. Warto od razu wyczuć ten moment, bo im szybciej zareagujesz, tym krótszy jest czas, gdy skóra styka się z kałem i znajdującymi się w nim bakteriami, a co za tym idzie, mniejsze jest ryzyko jej podrażnienia.
  • Nie zwlekaj z przewinięciem malca, nawet jeśli okoliczności zbytnio temu nie sprzyjają. To nic, że jesteś na spacerze, w centrum handlowym, restauracji czy z wizytą u przyjaciół – przewinięcie malca to absolutny priorytet. Nie wstydź się tej czynności (przecież każdy z potencjalnych gapiów też kiedyś był dzieckiem, które ktoś przewijał), tylko znajdź odpowiednie miejsce (ławkę w parku, toaletę w sklepie lub lokalu).
  • Jeśli gdziekolwiek wychodzisz z dzieckiem, zabieraj akcesoria do przewijania. Tylko wtedy będziesz mogła natychmiast zmienić mu pieluszkę. Zestaw minimum to dwie pieluszki (jedna na wszelki wypadek), wilgotne chusteczki, krem przeciw odparzeniom, foliowa torba na zużytą pieluszkę, coś do podłożenia malcowi pod pupę – ceratka, podróżny przewijak, w ostateczności kocyk albo tetrowa pieluszka. Lepiej zabrać ze sobą o jedną pieluszkę za dużo niż za mało.
  • Po każdym przewijaniu dokładnie umyj skórę i porządnie ją osusz. Do mycia możesz używać zarówno wilgotnych chusteczek, jak i zwykłej, przegotowanej wody. Do osuszania pupy najlepiej używać jednorazowych papierowych ręczników. Szczególną uwagę poświęć fałdkom i zakamarkom: gromadzą się w nich resztki zanieczyszczeń mogące powodować podrażnienia.

Odparzenia skóry u niemowlaka - co robić?

Zrób to koniecznie

Jak możesz pomóc dziecku?

Gdy na profilaktykę jest za późno, trzeba jak najszybciej złagodzić dolegliwości i starać się nie dopuścić do ich rozprzestrzenienia się. Podczas każdego przewijania przemyj chorą skórę ciepłą wodą, potem dokładnie ją osusz i posmaruj leczniczą maścią zawierającą alantoinę (która przyspiesza gojenie i nawilża) i d-pantenol (łagodzi podrażnienia). Bardzo pomaga też zostawienie malca na jakiś czas bez pieluszki.

  • Zanim założysz pieluszkę, nasmaruj skórę kremem przeciw odparzeniom. Tworzy on na skórze cienki, niemal niewyczuwalny film, dzięki któremu nie styka się ona bezpośrednio z moczem albo kałem. Zamiast kremu możesz użyć zasypki (pudru) dla niemowląt. Nie przesadzaj jednak z ilością kosmetyków. Jeśli stosujesz krem, wystarczy naprawdę cienka warstwa; jeśli używasz pudru, nie syp go na skórę, tylko nanieś za pomocą wacika. Zbyt gruba warstwa kremu sprawi, że skóra pod pieluszką zrobi się wilgotna, z kolei puder może zbić się w twarde grudki, które będą mechanicznie podrażniały skórę.
  • Używaj pieluszek dobrej jakości. Te najtańsze może i nie obciążą zanadto domowego budżetu, za to prawdopodobieństwo, że malec będzie miał odparzenia, wzrasta. Najtańsze pieluszki mają bowiem zewnętrzną warstwę z tworzywa, które słabo przepuszcza powietrze. Jeśli twoje dziecko często miewa tę przypadłość, warto zastanowić się nad zmianą pieluszek.
  • Jeśli malec ma bardzo wrażliwą skórę, unikaj używania zwykłych wilgotnych chusteczek. Substancje myjące i zapachowe, którymi są nasączone, mogą podrażnić skórę. Lepsze będą chusteczki przeznaczone dla malców o skórze wrażliwej, a jeśli akurat nie masz ich pod ręką, umyj dziecko wacikami namoczonymi w przegotowanej wodzie.
  • Jak najczęściej pozwalaj dziecku leżeć bez pieluszki. Świeże powietrze potrafi zdziałać cuda nie tylko wtedy, gdy skóra jest już podrażniona, ale też na etapie profilaktyki. Koniecznie tylko podłóż maluchowi coś pod pupę – foliowy obrus lub ceratkę – aby w razie małego „wypadku” nic nie przesiąknęło na łóżko czy dywan.
  • Poproś lekarza pediatrę o skierowanie na badanie moczu. Przyczyną nawracających odparzeń oraz pieluszkowego zapalenia skóry bywa bowiem zakażenie układu moczowego. Jeśli badanie wykaże, że w moczu znajdują się bakterie, lekarz przepisze odpowiednie leki (najczęściej antybiotyki).
  • miesięcznik "Zdrowie"

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza