Zgaga - jakie leki może zażywać kobieta w ciąży?

2019-07-18 11:28 Joanna Zielewska

Leki na zgagę w ciąży z pewnością pomogą, ale nie wszystkie są bezpieczne dla dziecka. Chociaż bez recepty można kupić wiele leków na zgagę, w przypadku ciąży większość wymaga zgody lekarza. Jak spośród wielu leków na zgagę wybrać ten bezpieczny?

Leki na zgagę w ciąży nie zawsze będą bezpieczne dla dziecka. Zażywanie jakichkolwiek leków w ciąży zawsze trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Zgaga w ciąży potrafi obrzydzić życie, szczególnie, gdy nie wiesz, które leki w ciąży są bezpieczne. Zwykle zgaga pojawia się w sytuacjach, kiedy osłabione mięśnie tzw. dolnego zwieracza przełyku, oddzielające go od żołądka, są rozluźnione i zwiotczałe.

U zdrowego człowieka zwieracz rozkurcza się w czasie jedzenia, a zaraz potem się zamyka, uniemożliwiając tym samym przełkniętym kęsom drogę powrotną w górę.

Zgaga - zmora ciężarnych

Teraz, kiedy spodziewasz się dziecka, osłabienie zwieracza powodują hormony ciążowe. Na skutek tego pokarm oraz soki żołądkowe mogą bez trudu cofnąć się z żołądka do przełyku. Kwas żołądkowy zaczyna podrażniać wrażliwą śluzówkę, a ty natychmiast odczuwasz nieprzyjemne pieczenie.

Poza samym pieczeniem w przełyku, możesz odczuwać ból za mostkiem i w klatce piersiowej, zwłaszcza po schylaniu się lub w pozycji leżącej, a także cofanie się kwaśnego lub słonego płynu, czy odbijanie treścią pokarmową.

Początek ciąży początkiem zgagi

Zgaga pojawia się zwykle już w pierwszych miesiącach ciąży, a może nasilić się w drugim i trzecim trymestrze, gdy powiększająca się macica zacznie mocniej uciskać żołądek. Sama dolegliwość nie jest groźna, tylko niemiła i uciążliwa.

Można jej zapobiegać albo przynajmniej ograniczyć jej pojawianie się. Trzeba jeść mniej, za to częściej, nie kłaść się płasko szczególnie zaraz po posiłku (bezpieczniejsza jest pozycja półsiedząca). Uważaj też na źle dobrany biustonosz - uciskający pod biustem pasek może nasilać zgagę.

Naturalny sposób na zgagę

Leki na zgagę znajdziesz w migdałach. Warto je nosić przy sobie i żuć zamiast gumy (która może zawierać słodziki, niewskazane w ciąży. Migdały zawierają magnez i wapń (jak leki zobojętniające). Pomagają w trawieniu ciężkich posiłków i wzmacniają nabłonek żoładka oraz przełyku.

Leki na zgagę dobre dla ciężarnych

  • Leki dobre dla ciężarnych to leki mające w swoim składzie substancje zobojętniające działanie kwasów żołądkowych, czyli węglan wapnia i węglan magnezu, które wiążą kwas solny w żołądku i go neutralizują. Jeżeli nawet treść żołądka cofnie się, nie spowoduje palenia w przełyku. Do nowoczesnych preparatów zobojętniających mogą być dodawane alginiany, które dodatkowo działają osłonowo. Gdy alginian dotrze do żołądka, utworzy żel, który unosi się na powierzchni zjedzonego pokarmu, tworząc barierę między żołądkiem a przełykiem. Pokarm się nie cofa. Alginian wspomaga też regenerację nabłonka, podrażnionego w wyniku zgagi. Leki te są bezpieczne w ciąży. Dostępne są w formie zawiesiny, saszetek z żelem, tabletek do ssania i rozgryzania.
  • Leki dobre dla ciężarnych to ziołowe preparaty, które mogą być pomocne w zwalczaniu zgagi. Warto po nie sięgać zamiennie z lekami, których nie można stosować stale. Regulują trawienie, dzięki czemu zgaga występuje rzadziej. Ponadto zioła doskonale łagodzą podrażnienia oraz chronią przełyk. Przykłady: napój z siemienia lnianego, a także len w tabletkach (substancje w nim zawarte powlekają ścianki przełyku, chroniąc przed pieczeniem, a także zobojętniają kwasy żołądkowe), herbatka z melisy i kopru włoskiego (działają uspokajająco i kojąco na układ trawienny - polecane szczególnie, jeśli to żołądek zwykle źle reaguje na stres). Jest jeszcze imbir, którego kłącze wchłania kwas i powoduje łagodzenie podrażnienia. Można go stosować jako dodatek do herbaty (plasterek świeżego imbiru) lub starty do sałatek i sosów. Warto też wypróbować olejek sandałowy (do aromaterapii), gdy zgaga nasila się pod wpływem stresu.

Leki na zgagę nie dla ciężarnych

  • Leki nie dla ciężarnych to leki zawierające substancję (ranitydyna, famotydyna), która blokując odpowiednie receptory w śluzówce żołądka, hamuje wydzielanie kwasu solnego. W ten sposób obniża się pH soku żołądkowego. Chociaż leki te są bardzo skuteczne, nie powinny ich stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią (tylko gdy jest bezwzględna konieczność i zaleci je lekarz), gdyż substancja przenika zarówno przez łożysko, jak i do mleka.

  • Leki nie dla ciężarnych to tzw. inhibitory pompy protonowej - czyli grupa najnowocześniejszych leków przeciwdziałających m.in. zgadze. Te leki także nie są dla ciebie. Poznasz je po tym, że nazwa substancji czynnej (jest podana na opakowaniu, pod nazwą leku) ma końcówkę "-prazol". Nie powinny być one używane bez koniecznej potrzeby przez kobiety w ciąży, ale również przez karmiące mamy - nie jest obojętna dla dziecka.
Nie prowokuj zgagi

W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, postaraj się wykluczyć z codziennego jadłospisu napoje zawierające kofeinę (kawa, mocna herbata, cola) – mogą one podrażniać śluzówkę przełyku i rozluźniać jego zwieracz, co powoduje cofanie się pokarmu z żołądka. Podobnie działają napoje z kartonów oraz gazowane (dwutlenek węgla może nadmiernie rozciągać żołądek, co działa tak samo jak zjedzenie zbyt obfitego posiłku). Ogranicz także potrawy zawierające sód: zupy i sosy w proszku, ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia oraz dania typu fast food.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Barbara Daraż
|

wystarczy garść migdałów. Lepiej działa jak wszystkie leki i mleczka

Inka222
|

Proszę aktualizować informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowanych leków w ciazy.Obecnie przyjmuje się że IPP nie powinny byś stosowane w I trymestrze ciąży.Natomiast w późniejszych trymestrach są lekami bezpiecznym.
Oraz Wyniki trzech prospektywnych badań epidemiologicznych (obejmujących ponad 1000 przypadków
ekspozycji) wykazują brak niepożądanych oddziaływań omeprazolu na ciążę lub na stan zdrowia
płodu/noworodka. Omeprazol może być stosowany podczas ciąży.
Omeprazol przenika do mleka matki, lecz nie ma zagrożenia niekorzystnego oddziaływania na dziecko
podczas stosowania leku w dawkach terapeutycznych
Oczywiście każde stosowanie leków powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.Nalezy jednak pamiętać że nieleczona odpowiednio choroba refluksowa żoładka i dwunastnicy może prowadzić do wielu groźnych powikłań takich jak zachlystowe zapalenie płuc czy zapalenie żołądka będące dużym niebezpiecznstwem dla kobiet w ciazy.

Ania
|

Podobnie jak wspomniana już cytryna, alkalizująco czyli neutralizująco na kwas żołądkowy działa kefir. Keśli akurat noe mam kefiru to działa na mnie jeszcze napar z mięty.

życzliwy
|

Podobno mleko pomaga tylko na chwilę a po czasie pogorszy sprawę ponieważ podczas trawienia sfermentuje i jeszcze bardziej zakwasi żołądek.

kazia
|

ja pozbyłam się zgagi po miesiącu picia z rana szklenki ciepłej wody z wciśniętym sokiem z połowy cytryny. Cytryny są uważane za jeden z najbardziej alkalizujących produktów żywnościowych jaki istnieje. Może to się wydawać trochę dziwne, bo cytryny są kwaśne, ale w ciele człowieka, kwas cytrynowy nie zakwasza organizmu. Sok zawarty w cytrynach jest zasadotwórczy i odkwasza organizm.

Jula
|

Od paru dni meczy mnie straszna zgaga mleko niestety już nie pomaga , wie może któraś z pań co zrobić ?

Daria
|

na zgagę piłam mleko ciepłe, czasem siemię lniane, witaminy też brałam uważam że to jest podstawa w czasie ciąży no i starałam się nie jeść dużo tłustego

Istotka
|

ja nie miałam zgagi jeszcze nigdy w życiu nawet w ciąży ale starałam się nie brać leków tylko witaminy oczywiście

Kara
|

Ja jak miała zgagę jadłam łyżeczkę sody,