Druga doba PO PORODZIE - zmiany u mamy i dziecka

2008-12-03 10:03

W drugiej dobie po porodzie w organizmach mamy i dziecka zachodzą intensywne zmiany. Noworodek uczy się życia w zupełnie innych niż dotychczasowe warunkach, a ty wracasz do stanu sprzed ciąży. Czego możesz się spodziewać drugiego dnia po porodzie?

Druga doba PO PORODZIE - zmiany u mamy i dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Poznaj niezbędne informacje o połogu

Mama  - druga doba po porodzie

  • Zaczynają ci dokuczać bóle w dole brzucha, spowodowane skurczami macicy. Świadczą o jej zwijaniu się – w ciągu sześciu tygodni wróci ona do wielkości sprzed ciąży. Bóle nasilają się podczas karmienia piersią, ponieważ wtedy z przysadki mózgowej uwalnia się oksytocyna. Wpływa ona na wydzielanie mleka z gruczołów piersiowych i wywołuje skurcze macicy. Na szczęście, są one bolesne tylko w pierwszych kilku dniach. Silniej odczuwają je kobiety, u których mięsień macicy jest bardziej rozciągnięty, np. po wielu przebytych porodach lub po ciąży bliźniaczej. Jeżeli ból jest bardzo dokuczliwy, możesz używać łagodnych środków przeciwbólowych (np. paracetamol), oczywiście w porozumieniu z lekarzem.

  • Odczuwać też będziesz bolesność w okolicy rany krocza, uczucie drętwienia, trudności przy siedzeniu i chodzeniu. Unikaj zbyt długiego stania i siedzenia, aby nie obciążać zbytnio tej okolicy. Przy znacznym nasileniu dolegliwości, za zgodą lekarza, można stosować łagodne środki przeciwbólowe. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują kilka dni po porodzie. Jeżeli nie mijają lub wręcz nasilają się, powiedz o tym lekarzowi, bo może to być objaw nieprawidłowego gojenia się rany. Zwykle gojenie się krocza trwa około 10 dni i w tym okresie bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Podpaski powinny być zmieniane w miarę potrzeb, ale nie rzadziej, niż co 3–4 godziny. Po każdej wizycie w toalecie należy się myć ruchem od przodu do tyłu i delikatnie osuszać.
  • Rozciągnięcie i przejściowe zwiotczenie mięśni w okolicy dna miednicy po porodzie może powodować trudności w oddawaniu moczu albo zaparcia. Ustępują po 1–2 dniach. W ich przezwyciężeniu pomoże ci aktywność ruchowa tuż po porodzie. Jeżeli przez kilka dni nie ma wypróżnienia, lekarz może ci zaproponować łagodny środek przeczyszczający, najczęściej w formie czopka. Nie wolno stosować żadnych tego typu leków bez konsptacji lekarskiej, gdyż mogą one nasilić krwawienie, a jeśli karmisz piersią, spowodować skutki uboczne u dziecka.
  • Nie przejmuj się, jeśli zauważysz, że pocisz się bardziej niż zwykle. To normalna reakcja twojego organizmu. Nadmierne pocenie się całego ciała w pierwszych dniach po porodzie jest objawem zmęczenia porodowego oraz zmieniającego się stanu hormonalnego. W ten sposób usuwane są także płyny nagromadzone przez twój organizm w czasie ciąży.
  • Wiele młodych mam skarży się na bolesność brodawek sutkowych, a nawet ich pękanie. Problem ten dotyczy szczególnie kobiet z delikatną skórą. Zwykle tego typu objawy występują przy nieprawidłowym przystawianiu dziecka do piersi. Zwróć uwagę na to, czy twoje dziecko przy karmieniu właściwie chwyta brodawkę sutkową, czy usta dziecka obejmują ją wraz z otoczką. Jeśli trudno ci to samej ocenić, poproś o pomoc położną. Pamiętaj, aby zmieniać pozycję w czasie karmienia, tak aby brodawka wraz z otoczką były uciskane w różnych płaszczyznach. Ważne jest, by brodawki sutkowe jak najszybciej wygoiły się. Można na kilka godzin wstrzymać karmienie tą piersią, w której jest popękana brodawka, i przyspieszyć jej gojenie poprzez smarowanie jej kroplami pokarmu kilka razy dziennie i suszenie. Spróbuj także 2–3 razy dziennie posmarować brodawkę sutkową oczyszczoną lanoliną.
  • Poznaj niezbędne informacje o połogu

    5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

    Dziecko - druga doba po porodzie

    • Chociaż wydaje ci się, że dziecko rozgląda się z ciekawością albo reaguje na twój głos, warto zdać sobie sprawę z bardzo słabo rozwiniętych zmysłów noworodka. Noworodek widzi niewyraźnie i mgliście, a przedmioty o wielkości poniżej 45 cm nie są przez niego dostrzegane. Ruchy gałek ocznych są nieskoordynowane, oczy działają niezależnie od siebie, dlatego nie przestrasz się, jeśli zauważysz, że twoje maleństwo co chwilę zezuje.
    • W pierwszych dniach noworodek nie wykazuje reakcji na bodźce dźwiękowe o niewielkim natężeniu. Jest to spowodowane faktem, iż w jego przewodach słuchowych zalegają złuszczone nabłonki i mazidło płodowe. Zazwyczaj znikają one po paru dniach. Na głośne dźwięki dziecko reaguje zmianą tempa oddechu i drżeniem ciała.
    • Węch jest jeszcze słabo rozwinięty, natomiast noworodek już od narodzin posiada wrażliwość na smaki. Rozróżnia smak słodki – który pobudza go do ssania – od kwaśnego, gorzkiego, słonego, które mogą ten odruch hamować.
    • Najczęściej w drugiej dobie życia daje o sobie znać żółtaczka fizjologiczna, która świadczy o niedojrzałości wątroby. Wówczas we krwi noworodka następuje zwiększone stężenie bilirubiny w osoczu. Jej poziom jest stale badany, aby nie doprowadzić do zaostrzenia choroby. W tym czasie może pojawić się żółte zabarwienie białek oczu, twarzy, a nawet całego ciała, maluszek może być także senny i mieć mniejszy apetyt. Najczęściej poziom bilirubiny spada dosyć szybko i po kilku dniach żółtaczka fizjologiczna ustępuje samoistnie.
    Problem

    Nie spodziewaj się, że twoje dziecko po porodzie będzie wyglądało jak uśmiechnięty bobas z reklamy pieluch. Może zdarzyć się, że:

    • główka tuż po porodzie będzie miała spiczasty, wydłużony lub lekko zdeformowany kształt; zaokrągli się w ciągu najbliższych dwóch tygodni;
    • skóra jest czerwona i pomarszczona, pokryta mazią płodową;
    • sutki mogą być lekko obrzmiałe i zaczerwienione (także u chłopców), czasami wypływa z nich przezroczysty płyn – to skutek podwyższonego poziomu żeńskich hormonów, które z organizmu matki przeniknęły do krwiobiegu dziecka;
    • włosy – można zaobserwować meszek pokrywający nie tylko czaszkę, ale także plecki, ramiona, uszy; meszek płodowy, czyli pierwsze włoski, wytrą się w ciągu 6–8 tygodni, a na ich miejscu pojawią się (czasami dopiero po kilku miesiącach) włosy, których gęstość, grubość i kolor mogą się zmieniać wraz z wiekiem dziecka.
    miesięcznik "M jak mama"

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza