18. tydzień ciąży - możesz poczuć ruchy dziecka

Płód ma już około 14 cm i waży 150 g. Początek 18. tygodnia ciąży to moment, kiedy dziecko staje się bardzo aktywne: trenuje ruchy, obroty i reakcje odruchowe.

Spis treści:

  1. 18. tydzień: jak rozwija się dziecko?
  2. 18. tydzień: co się dzieje z tobą?
  3. 18. tydzień: najważniejsze zalecenia

18. tydzień: jak rozwija się dziecko?

Malec rośnie bardzo szybko – jest teraz większy od łożyska, chociaż ono też każdego dnia się powiększa. Mimo swoich dość dużych rozmiarów, ma jeszcze sporo miejsca, żeby fikać koziołki w brzuchu mamy.

Jest bardzo ruchliwy – nie tylko trenuje kopania i obroty, ale również odruchy: chwytania, ssania czy szukania i inne, które są automatycznymi reakcjami (będą doskonale widoczne w okresie noworodkowym).

  • dziecko ma już niepowtarzalne linie papilarne, widoczne na opuszkach palców,
  • doskonale reaguje na bodźce – nie tylko słyszy dźwięki, ale i zaczyna być wrażliwy na dotyk: na jego ciele rozwijają się receptory dotyku i nacisku,

  • ponieważ malec ma już wykształcone struny głosowe, może wydawać pierwsze odgłosy,

  • jelita ostatecznie lokują się w jamie brzusznej. Zaczynają wypełniać się smółką – pierwszymi odchodami dziecka,

  • wokół nerwów produkowana jest mielina, która umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych i decydująca o inteligencji człowieka. Jej jakość jest uzależniona od genów, ale i diety przyszłej mamy, m.in. od zawartości kwasów tłuszczowych.

18. tydzień: co się dzieje z tobą?

Wkraczając w 18. tydzień ciąży czujesz, że powoli opuszczają cię humory i zmienne nastroje. Twoja stabilizacja emocjonalna na pewno ucieszy partnera i rodzinę, bo odtąd nie powinnaś już płakać oglądając zdjęcia słodkich szczeniaczków ani wściekać się na wszystkich o byle co.

Jednocześnie stajesz się bardziej skoncentrowana na ciąży i właściwie potrafisz myśleć tylko o niej. Wszystko, co robisz, robisz pod kątem dziecka: zakupy, plany itd.

Jeśli zaczniesz mieć problemy z pamięcią, nie martw się –  to jeden z objawów ciąży. Twój mózg produkuje teraz więcej substancji szarej, która ułatwia skupienie się na dziecku, ale zaburza pamięć – nie pamiętasz o wizycie u fryzjera, zapominasz, jak ma na imię synek koleżanki itd.

Jesteś teraz w 18. tygodniu, czyli zaczynasz 5. miesiąc ciąży

W 18. tygodniu ciąży możesz odczuwać niemiłe skutki gromadzenia się wody w organizmie. Twoje ciało zbiera ją, bo jest potrzebna do przemian metabolicznych zachodzących w organizmie, jednak przy okazji powoduje opuchnięcie kostek i stóp. Dlatego buty wydają się być za małe. Siadaj często w fotelu z nogami uniesionymi do góry – to pomoże zmniejszyć obrzęki.

Dużą przyjemność sprawi ci fakt, że zaczynasz wreszcie odczuwać ruchy dziecka. Na razie będą to muśnięcia, uczucie "bąbelków" w brzuchu – to jednak nie gazy, ale pierwsze kopniaki maluszka.

W drugim trymestrze kobieta przybiera na wadze najwięcej: około 1,5-2 kg na miesiąc.

Twój brzuszek jest coraz większy – musisz nosić już ciążowe spodnie i spódnice, bo w nawet luźne dresy są za ciasne w pasie. Nie zdziw się, jeśli zobaczysz, że twój pępek, który dotąd był wklęsły, teraz wystaje na zewnątrz.

Ile powinna wynosić prawidłowa waga w ciąży?

18. tydzień: najważniejsze zalecenia

Ciążowy brzuszek, który wreszcie widać, to doskonały pretekst do tego, żeby zacząć nawiązywać bliższą więź z maleństwem, który w nim mieszka. Zarówno ty, jak i twój mąż możecie zacząć mówić do niego i głaskać. Dziecko czuje wasze emocje, a za jakiś czas będzie przesuwało się ciałkiem do waszych rąk dotykających brzucha mamy.

To szczególnie ważne dla mężczyzny, który stoi trochę z boku ciąży swojej partnerki i może mieć problemy z przywiązaniem się do dziecka, którego nie widzi ani nie czuje. Możecie puszczać malcowi muzykę, zakładając słuchawki na brzuch. Malec słyszy ją i chociaż nie dowiedziono, że woli Mozarta od Iron Maiden, to jednak spokojna muzyka na pewno go uspokoi, a rytmiczna – rozrusza.

Jeśli jeździsz często samochodem, pamiętaj, że powinnaś zapinać się pasem. Jeśli boisz się, że może on uciskać macicę, zainwestuj w adapter do pasów, który utrzymuje je poniżej i powyżej brzucha, nie zagrażając malcowi. Rezygnacja z zapinania pasów jest niewskazana – w czasie wypadku możesz zrobić sobie i dziecku większa krzywdę nie mając zapiętych pasów niż w sytuacji, gdy pasy ścisną ci brzuch (dziecko jest chronione przed takimi sytuacjami wodami płodowymi i twoim ciałem).

Przeczytaj również:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka