18. tydzień ciąży - możesz poczuć ruchy dziecka

2018-04-06 11:54

Płód ma już około 14 cm i waży 150 g. Początek 18. tygodnia ciąży to moment, kiedy dziecko staje się bardzo aktywne: trenuje ruchy, obroty i reakcje odruchowe.

18. tydzień ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com 18. tydzień ciąży

Spis treści

  1. 18. tydzień: jak rozwija się dziecko?
  2. 18. tydzień: co się dzieje z tobą?
  3. Ile powinna wynosić prawidłowa waga w ciąży?
  4. 18. tydzień: najważniejsze zalecenia

18. tydzień: jak rozwija się dziecko?

Malec rośnie bardzo szybko – jest teraz większy od łożyska, chociaż ono też każdego dnia się powiększa. Mimo swoich dość dużych rozmiarów, ma jeszcze sporo miejsca, żeby fikać koziołki w brzuchu mamy.

Jest bardzo ruchliwy – nie tylko trenuje kopania i obroty, ale również odruchy: chwytania, ssania czy szukania i inne, które są automatycznymi reakcjami (będą doskonale widoczne w okresie noworodkowym).

  • dziecko ma już niepowtarzalne linie papilarne, widoczne na opuszkach palców,
  • doskonale reaguje na bodźce – nie tylko słyszy dźwięki, ale i zaczyna być wrażliwy na dotyk: na jego ciele rozwijają się receptory dotyku i nacisku,
  • ponieważ malec ma już wykształcone struny głosowe, może wydawać pierwsze odgłosy,
  • jelita ostatecznie lokują się w jamie brzusznej. Zaczynają wypełniać się smółką – pierwszymi odchodami dziecka,
  • wokół nerwów produkowana jest mielina, która umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych i decydująca o inteligencji człowieka. Jej jakość jest uzależniona od genów, ale i diety przyszłej mamy, m.in. od zawartości kwasów tłuszczowych.

18. tydzień: co się dzieje z tobą?

Wkraczając w 18. tydzień ciąży czujesz, że powoli opuszczają cię humory i zmienne nastroje. Twoja stabilizacja emocjonalna na pewno ucieszy partnera i rodzinę, bo odtąd nie powinnaś już płakać oglądając zdjęcia słodkich szczeniaczków ani wściekać się na wszystkich o byle co.

Jednocześnie stajesz się bardziej skoncentrowana na ciąży i właściwie potrafisz myśleć tylko o niej. Wszystko, co robisz, robisz pod kątem dziecka: zakupy, plany itd.

Jeśli zaczniesz mieć problemy z pamięcią, nie martw się –  to jeden z objawów ciąży. Twój mózg produkuje teraz więcej substancji szarej, która ułatwia skupienie się na dziecku, ale zaburza pamięć – nie pamiętasz o wizycie u fryzjera, zapominasz, jak ma na imię synek koleżanki itd.

Jesteś teraz w 18. tygodniu, czyli zaczynasz 5. miesiąc ciąży

W 18. tygodniu ciąży możesz odczuwać niemiłe skutki gromadzenia się wody w organizmie. Twoje ciało zbiera ją, bo jest potrzebna do przemian metabolicznych zachodzących w organizmie, jednak przy okazji powoduje opuchnięcie kostek i stóp. Dlatego buty wydają się być za małe. Siadaj często w fotelu z nogami uniesionymi do góry – to pomoże zmniejszyć obrzęki.

Dużą przyjemność sprawi ci fakt, że zaczynasz wreszcie odczuwać ruchy dziecka. Na razie będą to muśnięcia, uczucie "bąbelków" w brzuchu – to jednak nie gazy, ale pierwsze kopniaki maluszka.

W drugim trymestrze kobieta przybiera na wadze najwięcej: około 1,5-2 kg na miesiąc.

Twój brzuszek jest coraz większy – musisz nosić już ciążowe spodnie i spódnice, bo w nawet luźne dresy są za ciasne w pasie. Nie zdziw się, jeśli zobaczysz, że twój pępek, który dotąd był wklęsły, teraz wystaje na zewnątrz.

Ile powinna wynosić prawidłowa waga w ciąży?

Prawidłowa waga w ciąży. Ile powinna wynosić?

18. tydzień: najważniejsze zalecenia

Ciążowy brzuszek, który wreszcie widać, to doskonały pretekst do tego, żeby zacząć nawiązywać bliższą więź z maleństwem, który w nim mieszka. Zarówno ty, jak i twój mąż możecie zacząć mówić do niego i głaskać. Dziecko czuje wasze emocje, a za jakiś czas będzie przesuwało się ciałkiem do waszych rąk dotykających brzucha mamy.

To szczególnie ważne dla mężczyzny, który stoi trochę z boku ciąży swojej partnerki i może mieć problemy z przywiązaniem się do dziecka, którego nie widzi ani nie czuje. Możecie puszczać malcowi muzykę, zakładając słuchawki na brzuch. Malec słyszy ją i chociaż nie dowiedziono, że woli Mozarta od Iron Maiden, to jednak spokojna muzyka na pewno go uspokoi, a rytmiczna – rozrusza.

Jeśli jeździsz często samochodem, pamiętaj, że powinnaś zapinać się pasem. Jeśli boisz się, że może on uciskać macicę, zainwestuj w adapter do pasów, który utrzymuje je poniżej i powyżej brzucha, nie zagrażając malcowi. Rezygnacja z zapinania pasów jest niewskazana – w czasie wypadku możesz zrobić sobie i dziecku większa krzywdę nie mając zapiętych pasów niż w sytuacji, gdy pasy ścisną ci brzuch (dziecko jest chronione przed takimi sytuacjami wodami płodowymi i twoim ciałem).

Przeczytaj również:

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza