Obrzęki nóg w ciąży - sposoby na opuchnięte nogi w ciąży

2007-05-07 13:18
Obrzęki nóg w ciąży - sposoby na opuchnięte nogi w ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com

Wiele kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, ma kłopoty z obrzękami. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie przyszłej mamy krąży ponad dwa litry krwi więcej niż zwykle, a jej przepływ utrudnia powiększająca się macica. Żeby zmniejszyć dolegliwości związane z opuchniętymi nogami przede wszystkim zrezygnuj z butów na wysokich obcasach, noś rajstopy antyżylakowe a także stosuj kremy chłodzące i łagodzące obrzęki.

W organizmie kobiety w ciąży krąży ponad dwa litry krwi więcej niż zwykle, a jej przepływ utrudnia powiększająca się macica. Do tego pod wpływem hormonów (estrogenu) żyły tracą na elastyczności, krew krąży w nich wolniej i układ krwionośny nie jest w stanie odbierać nadmiaru wody z tkanek. To dlatego masz opuchnięte kostki i nogi, a także wrażenie, że ważą tonę albo dwie.

Buty na niskim obcasie wskazane dla kobiet w ciąży

Żeby zmniejszyć obrzęki przede wszystkim zrezygnuj z butów na wysokich obcasach (te powyżej pięciu centymetrów blokują mięśnie łydek), najlepsze będą dwu-czterocentymetrowe. Dlaczego nie nosić zupełnie płaskich butów? Bo w nich ciężar ciała nadmiernie obciąża stopy i utrudnia krążenie krwi.

W ciąży warto nosić rajstopy przeciwżylakowe

Na pewno pomogą ci specjalne rajstopy przeciwżylakowe, które odpowiednio uciskając poszczególne partie nóg, działają jak masaż, wspomagają krążenie krwi i limfy i zapobiegają powstawaniu żylaków. Kupisz je w aptekach lub sklepach z artykułami dla kobiet w ciąży.

Masaż stóp, kremy i spraye chłodzące złagodzą obrzęki

Możesz sięgnąć także po preparaty farmaceutyczne, wzmacniające żyły oraz po dostępne w drogeriach żele, kremy i spraye chłodzące i łagodzące obrzęki. Ulgę przyniosą ci też masaże stóp szorstką myjką, naprzemienne polewanie ich zimną i ciepłą wodą oraz moczenie w niezbyt ciepłej wodzie z solami do nóg.

Warto wiedzieć

Czego należy unikać, żeby obrzęki dokuczały jak najmniej

Przede wszystkim długiego przebywania w jednej pozycji (siedzenia, stania), zakładania nogi na nogę i soli w nadmiarze. Staraj się jak najczęściej odpoczywać z nogami uniesionymi wyżej, co ułatwi krwi przepływ w górę ku sercu. Możesz też na noc podkładać pod nie poduszkę lub wałek z koca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza