Zwiększone ryzyko występowania zaburzeń poznawczych z powodu jaskry? Badacze wyjaśniają
Jaskra normalnego ciśnienia (JNC) może zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych i demencji. Dowiedz się więcej szczegółów na temat najnowszych wyników badań naukowych.
Jaskra to choroba, która powoduje zanik nerwów wzrokowych i prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. W większości typów jaskry uszkodzenie spowodowane jest wzrostem ciśnienia w oku, ale nie akurat w przypadku jaskry normalnego napięcia. Jest ona podtypem jaskry pierwotnej otwartego kąta (POAG). Ścieżka tej choroby nie jest w pełni zrozumiała, lecz zdaniem badaczy może być powiązana z demencją.
Jaska pierwotna otwartego kąta obejmuje:
- jaskrę z niskim napięciem,
- jaskrę z normalnym napięciem (NTG) – częściej występuje w Azji,
- jaskrę z wysokim napięciem (HTG) – powszechna jest bardziej w Europie.
Na czym polegało badanie?
Naukowcy przeprowadzili dwa badania, w wyniku których odnotowano związek między pierwotną jaskrą z otwartym kątem a demencją. To skłoniło badaczy do przeanalizowania, czy jaskra z normalnym napięciem może mieć jakikolwiek związek z zaburzeniami funkcji poznawczych i demencją.
Aby zweryfikować tę tezę, wykorzystali dane 248 pacjentów w wieku powyżej 60 roku życia ze zdiagnozowaną jaskrą normalnego napięcia (NTG). Osoby te połączono z 349 pacjentami chorującymi na jaskrę wysokiego napięcia (HTG). Podzielono ich na grupy pod względem płci i wieku.
Co wykazało badanie?
Jak pokazały wyniki badania, występowanie zaburzeń funkcji poznawczych było dwukrotnie częstsze u pacjentów z NTG niż u pacjentów z HTG. To jest badanie obserwacyjne, więc na tym etapie trudno ustalić przyczyny. Według autorów badań klinicznych mogły mieć na to wpływ niezauważone wcześniej różnice między uczestnikami.
Podczas tej analizy uwzględniono czynniki ryzyka występowania chorób krążenia silnie związane z demencją (m.in. udar mózgu, wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca). Natomiast nie wzięto pod uwagę potencjalnych czynników takich jak status socjoekonomiczny.
- Nasze odkrycie tego związku między jaskrą z normalnym napięciem a zaburzeniami poznawczymi, to jeden z dowodów, który sugeruje, że może występować zależność między jaskrą z normalnym napięciem a demencją – podsumowali naukowcy.
Wyniki badania zostały opublikowanie w serwisie medycznym „British Journal of Ophthalmology”.
Źródło: Medical Express
Polecany artykuł: