Znany lek przeciwbólowy zniknął z aptek już jakiś czas temu. Wiemy, kiedy wróci

2022-08-16 12:08

Koniec sierpnia i ostatnie dni września - w takich terminach można spodziewać się kolejnych dostaw znanego leku przeciwbólowego z grupy opioidów. Problemy z jego dostępnością pojawiły się już kilka miesięcy temu - producent zapowiedział jednak rychły powrót preparatu do aptek.

Znany lek przeciwbólowy zniknął z aptek już jakiś czas temu. Wiemy, kiedy wróci
Autor: Getty Images

Chodzi o lek OxyContin. Lek ten ma postać tabletek, jest przepisywany na receptę, przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia i sprzedawany w kilku dawkach. Jak wynika z informacji portalu gdziepolek.pl, od pewnego czasu pacjenci mają problem z zakupieniem leku w największych dawkach - 40 mg i 80 mg. Dawka 40 mg dostępna jest w nielicznych aptekach, dawka 80 mg - niedostępna w żadnej, która współpracuje z portalem gdziepolek.pl 

Przyczyną braku leku są problemy produkcyjne

Problemy z dostępnością preparatu w największej dawce pojawiły się już jakiś czas temu - pod koniec czerwca gdziepolek.pl informował, że zgodnie z informacjami otrzymanymi od firmy Mundipharma, producenta leku, nie ma informacji na temat planów dostawy leku w dawce 80 mg.

Kilka dni temu portal poinformował jednak, że producent zapowiedział dostawę leku Oxycontin w dawce 80 mg na ostatnie dni września - a przyczyną braku dostępności są problemy produkcyjne. Z kolei dostawa leku Oxycontin w dawce 40 mg planowana jest na 30 sierpnia 2022 r.

OxyContin łagodzi bardzo silny ból, również nowotworowy

OxyContin jest lekiem z grupy leków opioidowych. Wskazaniem do jego stosowania jest bardzo silny ból, który można złagodzić jedynie przy pomocy takich leków - np. ból nowotworowy. Jego substancją czynną jest chlorowodorek oksykodonu, należący do leków narkotycznych.

Oksykodon działa na receptory kappa, mi i delta, znajdujące się w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Usuwa ból, ma działanie uspokajające, a jego forma - tabletki o przedłużonym uwalnianiu - pozwalają na dłuższe działanie leku.

Warto jednak wiedzieć, że tego leku w pewnych przypadkach nie można stosować - nawet, jeśli istnieją wskazania. Nie mogą go zażywać osoby uczulone na którykolwiek z jego składników lub na inne leki przeciwbólowe z grupy opioidów, przeciwwskazaniem jest również ciężka astma oskrzelowa, ciężka niewydolność oddechowa, ciężka przewlekła obturacyjna choroba płuc, serce płucne, niedrożność porażenna jelit, a także ciąża i okres karmienia piersią.

Przewlekłe stosowanie leku może doprowadzić do uzależnienia fizycznego, a nagłe jego odstawienie - do zespołu odstawiennego. W trakcie długotrwałej terapii  może też rozwinąć się tolerancja na lek, co oznacza, że w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego konieczne będzie stosowanie coraz większych dawek leków, może również dojść do tzw. oporności krzyżowej na inne opioidy.

Dr Janusz Meder o tym, co możemy zrobić, żeby wcześnie wykryć nowotwór