Infolinia dla sprawców przemocy seksualnej. MZ chce pomóc osobom po wyjściu z zakładów karnych
Ministerstwo Zdrowia zapowiada uruchomienie specjalnej infolinii dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych. Celem jest zapobieganie przemocy seksualnej wobec dzieci poprzez wcześniejsze udzielanie pomocy osobom z ryzykownymi skłonnościami. Eksperci podkreślają jednak, że linia telefoniczna to za mało – potrzebna jest sieć terapeutyczna i konkretne działania systemowe.

Infolinia dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych
Ministerstwo Zdrowia zapowiada uruchomienie nowej infolinii. Linia dedykowana będzie osobom z zaburzeniami preferencji seksualnych. Na czym ma polegać działanie nowej infolinii i kto będzie mógł z niej skorzystać?
Dagmara Korbasińska-Chwedczuk z Ministerstwa Zdrowia, w czasie posiedzenia Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, przekazała, że MZ – we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości – planuje działania mające na celu ochronę dzieci.
W związku z tym planowane jest m.in. uruchomienie infolinii, z której korzystać mogłyby osoby z zaburzeniami preferencji seksualnych.
Pomoc dla sprawców przestępstw seksualnych
Eksperci mówią, że to dobry pomysł, ale wskazują też na pewne braki. Zdaniem specjalistów, bez sieci specjalistycznych ośrodków sama linia telefoniczna może nie spełnić swojego zadania.
– Już teraz mamy problem, żeby zagospodarować opieką terapeutyczną i lekarską osoby, które są objęte środkami zabezpieczającymi w postaci obowiązku terapii
przekazała cytowana przez Radio ZET Aleksandra Krasowska, psychiatrka i seksuolożka.
Ministerstwo Zdrowia, omawiając dotychczasową i planowaną pomoc ofiarom przemocy seksualnej, zwróciło uwagę na opracowanie wytycznych dla dzieci, które doświadczyły przemocy seksualnej. Ponadto powołano zespół ds. procedur dla osób pokrzywdzonych.
5 sprzętów fitness, które warto mieć w domu
Żeby chronić dzieci, trzeba leczyć sprawców przemocy
Powstała również grupa robocza ds. opracowania standardów ochrony dzieci w podstawowej opiece zdrowotnej, szkołach i innych ośrodkach. Ministerstwo Zdrowia weryfikuje również wdrażanie tych standardów przez poszczególne placówki.
Jak wyjaśniła dyrektorka departamentów zdrowia publicznego oraz równości w zdrowiu, Dagmara Korbasińska-Chwedczuk, trwają prace analityczne mające na celu uruchomienie infolinii dla osób, które szukają pomocy i wsparcia z uwagi na zaburzenia preferencji seksualnych.
W zakresie proponowanych zmian znalazło się też wypracowanie karty problemu zdrowotnego.
– Jest to nowe świadczenie zdrowotne, które dotyczy ambulatoryjnej opieki zdrowotnej nad sprawcami przemocy, czyli osobami, które już zostały skazane. Część z nich przebywa w ośrodkach krajowej psychiatrii sądowej, z czego część mogłaby już je opuścić.
Jest do tego odpowiednio przygotowana, ale po powrocie do domu będzie potrzebować zapewnienia możliwości korzystania ze wsparcia zdrowotnego w tym zakresie – i takie właśnie świadczenie przygotowujemy
– zauważyła Dagmara Korbasińska-Chwedczuk.

Ministerstwo Zdrowia szuka rozwiązań dla sprawców przemocy seksualnej
Podkreśliła, że na stronach MZ można znaleźć wykaz podmiotów medycznych, które mogą świadczyć pomoc i wsparcie psychoterapeutyczne oraz farmakologiczne w związku z odczuwanymi przez sprawców przestępstw seksualnych preferencjami seksualnymi.
Zdaniem Dagmary Korbasińskiej-Chwedczuk, międzyresortowa współpraca MZ i MS może sprzyjać lepszej ochronie małoletnich i zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń pedofilnych dzięki objęciu odpowiednią pomocą sprawców takich zachowań.
Dr n. med. Aleksandra Krasowska, psychiatrka i seksuolożka obecna na posiedzeniu, powiedziała, że choć popiera pomysł utworzenia nowej linii, to sądzi, że przez telefon można edukować, ale nie jest to wystarczająca pomoc dla sprawców lub potencjalnych sprawców przemocy seksualnej.
– Potrzebujemy sieci ośrodków, do których te osoby można skierować. Muszą mieć konkretnego terapeutę, konkretnego lekarza, który ich zbada, oceni ryzyko, włączy ewentualnie leki.
Wsparcie w postaci infolinii jest niezmiernie istotne, ale nie może być sukcesem samym w sobie. To dopiero wstęp. Już teraz mamy problem z tym, żeby zagospodarować opieką terapeutyczną i lekarską osoby, które są objęte środkami zabezpieczającymi w postaci obowiązku terapii
– wskazywała.
Aktualnie w Polsce działa zaledwie kilka ośrodków, gdzie osoby z zaburzeniami preferencji seksualnych mogą odbywać terapię. W związku z tym brakuje możliwości terapii ambulatoryjnej i skutecznego leczenia osób, które opuszczają zakłady karne, gdzie były osadzone za przestępstwa seksualne.