Eksperci: napaść seksualna może powodować zaburzenia pracy mózgu

2021-09-22 16:17
eksperci-napasc-seksualna-moze-powodowac-zaburzenia-pracy-mozgu
Autor: Getty Images

Traumatyczne doświadczenia, w tym przemoc seksualna, może zwiększać wskaźniki ryzyka zaburzeń mózgu, także demencji i udaru – do takich wniosków doszli autorzy badania, które zostanie zaprezentowane podczas The North American Menopause Society.

Dotychczas przeprowadzono niewiele analiz dotyczących związku pomiędzy traumatycznymi doświadczeniami (zwłaszcza napaści na tle seksualnym) a pracą mózgu.

W nowym badaniu przeprowadzonym przez pracowników z University of Pittsburgh zbadano czy traumatyczne doświadczenia wiązały się z hiperintensywnością istoty białej (WMH), która jest markerem choroby małych naczyń mózgowych - istotnej przyczyny naczyniopochodnego upośledzenia funkcji poznawczych oraz otępienia.

Udar mózgu - pierwsza pomoc

W badaniu wzięło udział 150 kobiet w średnim wieku. 68 proc. z nich zgłosiło co najmniej jedną traumę, a 23 proc. wskazało napaść seksualną. W ocenie ekspertów kobiety z ekspozycją na traumę miały większą objętość WMH niż kobiety bez urazu.

Co więcej, szczególnie istotny związek z WMH zanotowano u kobiet, które zgłosiły napaść na tle seksualnym, a korelacja pomiędzy tymi aspektami utrzymywała się u uczestniczek nawet po przystosowaniu się do objawów stresu pourazowego lub depresyjnego.

Na podstawie wyników przeprowadzonych obserwacji naukowcy sugerują, że napaść seksualna może narażać kobiety na większe ryzyko zaburzeń zdrowia mózgu. Autorka badania dr Rebecca Thurston tłumaczy, że ich „praca jest ważnym krokiem w kierunku zidentyfikowania nowego czynnika ryzyka udaru i demencji wśród kobiet”.

- Te wyniki nie tylko podkreślają potrzebę lepszego zapobiegania napaściom seksualnym, ale także zapewniają personelowi medycznemu inny wskaźnik wskazujący, na to, kto może być najbardziej zagrożony udarem i demencją w późniejszym wieku – wskazała ekspertka.

Źródło:

Can a Sexual Assault Jeopardize a Woman’s Brain Health?, The North American Menopause Society 2021, online http://www.menopause.org/docs/default-source/press-release/sexual-assault-and-brain-health.pdf, dostęp 22.09.2021

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.