Eksperci: napaść seksualna może powodować zaburzenia pracy mózgu

2021-09-22 16:17

Traumatyczne doświadczenia, w tym przemoc seksualna, może zwiększać wskaźniki ryzyka zaburzeń mózgu, także demencji i udaru – do takich wniosków doszli autorzy badania, które zostanie zaprezentowane podczas The North American Menopause Society.

eksperci-napasc-seksualna-moze-powodowac-zaburzenia-pracy-mozgu
Autor: Getty Images

Dotychczas przeprowadzono niewiele analiz dotyczących związku pomiędzy traumatycznymi doświadczeniami (zwłaszcza napaści na tle seksualnym) a pracą mózgu.

W nowym badaniu przeprowadzonym przez pracowników z University of Pittsburgh zbadano czy traumatyczne doświadczenia wiązały się z hiperintensywnością istoty białej (WMH), która jest markerem choroby małych naczyń mózgowych - istotnej przyczyny naczyniopochodnego upośledzenia funkcji poznawczych oraz otępienia.

Poradnik Zdrowie: udar mózgu - pierwsza pomoc

W badaniu wzięło udział 150 kobiet w średnim wieku. 68 proc. z nich zgłosiło co najmniej jedną traumę, a 23 proc. wskazało napaść seksualną. W ocenie ekspertów kobiety z ekspozycją na traumę miały większą objętość WMH niż kobiety bez urazu.

Co więcej, szczególnie istotny związek z WMH zanotowano u kobiet, które zgłosiły napaść na tle seksualnym, a korelacja pomiędzy tymi aspektami utrzymywała się u uczestniczek nawet po przystosowaniu się do objawów stresu pourazowego lub depresyjnego.

Na podstawie wyników przeprowadzonych obserwacji naukowcy sugerują, że napaść seksualna może narażać kobiety na większe ryzyko zaburzeń zdrowia mózgu. Autorka badania dr Rebecca Thurston tłumaczy, że ich „praca jest ważnym krokiem w kierunku zidentyfikowania nowego czynnika ryzyka udaru i demencji wśród kobiet”.

- Te wyniki nie tylko podkreślają potrzebę lepszego zapobiegania napaściom seksualnym, ale także zapewniają personelowi medycznemu inny wskaźnik wskazujący, na to, kto może być najbardziej zagrożony udarem i demencją w późniejszym wieku – wskazała ekspertka.

O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki