Szokująca operacja w Kielcach. Kobieta nosiła guz macicy o wadze 11,5 kg
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach lekarze usunęli 11-kilogramowy guz macicy u pacjentki po menopauzie. Jak podkreśla dr Grzegorz Świercz, to dowód na to, że kobiety zbyt rzadko chodzą do ginekologa po okresie rozrodczym. Tymczasem profilaktyka raka macicy może uratować życie.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach lekarze przeprowadzili jedną z najtrudniejszych operacji ostatnich lat. Zespół pod kierunkiem dr. n. med. Grzegorza Świercza usunął pacjentce guz macicy ważący aż 11,5 kilograma. – „To była macica mięśniakowata. Jej guzy przez wiele lat urosły do olbrzymich rozmiarów. Doprowadziły też do przepukliny pępkowej o monstrualnych rozmiarach” – mówił lekarz. Zabieg trwał około dwóch godzin i zakończył się sukcesem, mimo ryzyka uszkodzenia naczyń i zaburzeń krążeniowych.
Guz macicy po menopauzie – kiedy kobiety przestają się badać?
Według specjalistów do takich przypadków dochodzi coraz częściej, ponieważ wiele kobiet po menopauzie rezygnuje z wizyt u ginekologa. – „Kobiety po okresie rozrodczym przestają się badać. Uważają, że skoro nie planują już dzieci, ginekolog nie jest im potrzebny. A to ogromny błąd” – ostrzega dr Świercz. To właśnie brak badań sprawił, że guz macicy mógł się rozwijać przez wiele lat, prowadząc do poważnych powikłań, w tym przepukliny i przesunięcia narządów.
Profilaktyka raka macicy – cytologia refundowana przez NFZ
Choć Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje cytologię raz na trzy lata, a w grupach ryzyka nawet co roku, wielu kobietom brakuje świadomości lub motywacji do badań. – „Niestety środki przeznaczone przez NFZ na ten cel nie są w pełni wykorzystywane. To absurdalna sytuacja” – komentuje dr Świercz. Tłumaczy, że mimo dostępności refundowanej diagnostyki, pacjentki często zgłaszają się dopiero z zaawansowaną chorobą.
Rak endometrium i nowotwory u młodych kobiet – zmienia się biologia chorób
Zespół ze szpitala w Kielcach zwraca uwagę, że rośnie liczba przypadków nowotworów kobiecych także u młodych pacjentek. – „W tym roku leczono m.in. 13-letnią dziewczynkę z rakiem jajnika oraz trzy pacjentki przed 40. rokiem życia z rakiem endometrium” – relacjonuje dr Świercz. Według lekarzy wpływ mają czynniki środowiskowe, jakość żywności, hormony obecne w wodzie i zanieczyszczenia. Dlatego regularne badania są konieczne bez względu na wiek.
Operacja guza macicy w Kielcach – zespół specjalistów na czele z dr Świerczem
W operacji uczestniczył interdyscyplinarny zespół złożony z ginekologów i chirurgów: dr n. med. Daniel Wolder, lek. Jakub Kabza oraz dr n. med. Jacek Bicki. – „Ten przypadek był trudny ze względu na anatomię, przesunięcie narządów i ryzyko uszkodzenia naczyń, zmiana zaburzała krążenie” – podkreślał dr Świercz. Dzięki współpracy specjalistów udało się uniknąć komplikacji pooperacyjnych, a pacjentka została wypisana do domu.
Endometrioza – refundowane leczenie od 1 lipca
Dobra wiadomość dla pacjentek zmagających się z innymi schorzeniami kobiecymi. Od 1 lipca w Polsce refundowane jest wysokospecjalistyczne leczenie endometriozy. To kolejny krok w kierunku poprawy opieki ginekologicznej, jednak skuteczność systemu zależy także od świadomości pacjentek i ich gotowości do korzystania z badań profilaktycznych.
Dlaczego badania ginekologiczne są konieczne?
Specjaliści apelują do kobiet, by nie rezygnowały z badań ginekologicznych nawet po menopauzie. – „Proste badanie może uratować życie” – przypomina dr Świercz. Zaniedbania diagnostyczne prowadzą nie tylko do rozwoju guzów, ale również do groźnych powikłań wymagających rozległych operacji. Każda kobieta – niezależnie od wieku – powinna regularnie wykonywać cytologię i USG narządów rodnych. Tylko wczesna diagnoza daje szansę na pełne wyleczenie.
Kalkulator miesiączkowy
Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.
Krok 1/2
Wybierz średnią długość cyklu: