Szokująca operacja w Kielcach. Kobieta nosiła guz macicy o wadze 11,5 kg

2025-07-16 14:58

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach lekarze usunęli 11-kilogramowy guz macicy u pacjentki po menopauzie. Jak podkreśla dr Grzegorz Świercz, to dowód na to, że kobiety zbyt rzadko chodzą do ginekologa po okresie rozrodczym. Tymczasem profilaktyka raka macicy może uratować życie.

Szokująca operacja w Kielcach. Kobieta nosiła guz macicy o wadze 11,5 kg
Autor: Getty Image Szokująca operacja w Kielcach. Kobieta nosiła guz macicy o wadze 11,5 kg

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach lekarze przeprowadzili jedną z najtrudniejszych operacji ostatnich lat. Zespół pod kierunkiem dr. n. med. Grzegorza Świercza usunął pacjentce guz macicy ważący aż 11,5 kilograma. – „To była macica mięśniakowata. Jej guzy przez wiele lat urosły do olbrzymich rozmiarów. Doprowadziły też do przepukliny pępkowej o monstrualnych rozmiarach” – mówił lekarz. Zabieg trwał około dwóch godzin i zakończył się sukcesem, mimo ryzyka uszkodzenia naczyń i zaburzeń krążeniowych.

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Guz macicy po menopauzie – kiedy kobiety przestają się badać?

Według specjalistów do takich przypadków dochodzi coraz częściej, ponieważ wiele kobiet po menopauzie rezygnuje z wizyt u ginekologa. – „Kobiety po okresie rozrodczym przestają się badać. Uważają, że skoro nie planują już dzieci, ginekolog nie jest im potrzebny. A to ogromny błąd” – ostrzega dr Świercz. To właśnie brak badań sprawił, że guz macicy mógł się rozwijać przez wiele lat, prowadząc do poważnych powikłań, w tym przepukliny i przesunięcia narządów.

Profilaktyka raka macicy – cytologia refundowana przez NFZ

Choć Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje cytologię raz na trzy lata, a w grupach ryzyka nawet co roku, wielu kobietom brakuje świadomości lub motywacji do badań. – „Niestety środki przeznaczone przez NFZ na ten cel nie są w pełni wykorzystywane. To absurdalna sytuacja” – komentuje dr Świercz. Tłumaczy, że mimo dostępności refundowanej diagnostyki, pacjentki często zgłaszają się dopiero z zaawansowaną chorobą.

Rak endometrium i nowotwory u młodych kobiet – zmienia się biologia chorób

Zespół ze szpitala w Kielcach zwraca uwagę, że rośnie liczba przypadków nowotworów kobiecych także u młodych pacjentek. – „W tym roku leczono m.in. 13-letnią dziewczynkę z rakiem jajnika oraz trzy pacjentki przed 40. rokiem życia z rakiem endometrium” – relacjonuje dr Świercz. Według lekarzy wpływ mają czynniki środowiskowe, jakość żywności, hormony obecne w wodzie i zanieczyszczenia. Dlatego regularne badania są konieczne bez względu na wiek.

Operacja guza macicy w Kielcach – zespół specjalistów na czele z dr Świerczem

W operacji uczestniczył interdyscyplinarny zespół złożony z ginekologów i chirurgów: dr n. med. Daniel Wolder, lek. Jakub Kabza oraz dr n. med. Jacek Bicki. – „Ten przypadek był trudny ze względu na anatomię, przesunięcie narządów i ryzyko uszkodzenia naczyń, zmiana zaburzała krążenie” – podkreślał dr Świercz. Dzięki współpracy specjalistów udało się uniknąć komplikacji pooperacyjnych, a pacjentka została wypisana do domu.

Endometrioza – refundowane leczenie od 1 lipca

Dobra wiadomość dla pacjentek zmagających się z innymi schorzeniami kobiecymi. Od 1 lipca w Polsce refundowane jest wysokospecjalistyczne leczenie endometriozy. To kolejny krok w kierunku poprawy opieki ginekologicznej, jednak skuteczność systemu zależy także od świadomości pacjentek i ich gotowości do korzystania z badań profilaktycznych.

Dlaczego badania ginekologiczne są konieczne?

Specjaliści apelują do kobiet, by nie rezygnowały z badań ginekologicznych nawet po menopauzie. – „Proste badanie może uratować życie” – przypomina dr Świercz. Zaniedbania diagnostyczne prowadzą nie tylko do rozwoju guzów, ale również do groźnych powikłań wymagających rozległych operacji. Każda kobieta – niezależnie od wieku – powinna regularnie wykonywać cytologię i USG narządów rodnych. Tylko wczesna diagnoza daje szansę na pełne wyleczenie.

Kalkulator miesiączkowy

Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki