Nowe przepisy o środkach ochrony roślin. Rząd zakaże sprzedaży przez internet?

2025-07-16 10:26

Środki ochrony roślin tylko dla osób z kompetencjami? Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa w obrocie środkami ochrony roślin. Nowe przepisy zakładają m.in. zakaz sprzedaży przez internet najbardziej niebezpiecznych preparatów do fumigacji. Zmiany mają też ułatwić kontrolę nad tym, kto i w jaki sposób nabywa oraz stosuje tego typu środki.

Nowe przepisy o środkach ochrony roślin. Rząd zakaże sprzedaży przez internet?
Autor: GettyImages Nowe przepisy o środkach ochrony roślin. Rząd zakaże sprzedaży przez internet?

Koniec ze sprzedażą niebezpiecznych środków przez internet? 

Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o ochronie roślin przed agrofagami - poinformowała kancelaria premiera. Projekt zakłada zakazanie sprzedaży przez internet niebezpiecznych środków do fumigacji i zobowiązanie dystrybutorów do prowadzenia ewidencji nabywców takich preparatów.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Dojrzewają owoce, ale nie tylko te jadalne. Co zrobić, jeśli przez pomyłkę połkniemy coś trującego

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Środki ochrony roślin i ich nabywcy pod lupą służb

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji zakłada przede wszystkim zwiększenie nadzoru nad sprzedażą szczególnie niebezpiecznych środków ochrony roślin przeznaczonych do fumigacji, tak aby preparaty te nie trafiały do osób, które nie posiadają wymaganych kwalifikacji do ich stosowania.

Zakazana ma tym samym zostać sprzedaż przez internet szczególnie niebezpiecznych środków ochrony roślin przeznaczonych do fumigacji, a dystrybutorzy środków ochrony roślin będą musieli prowadzić ewidencję osób, które nabywają tego typu produkty.

Obowiązkowe stanie się też dokumentowanie sprzedaży takich środków - poinformowała kancelaria premiera we wtorkowym komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: 13 pestycydów w jednym dżemie! Fundacja Pro-Test publikuje niepokojący raport

Zmiany w sprzedaży środków ochrony roślin

Projektowana nowela przewiduje wprowadzenie zakazu dostarczania do skrzynek pocztowych, automatów do pocztowej obsługi klientów oraz pomieszczeń, w których prowadzona jest sprzedaż żywności i pasz, środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Pestycydy tak niebezpieczne jak papierosy? Naukowcy przerażeni wynikami

Ponadto wprowadzona ma zostać instytucja tzw. zaufanego eksportera, który będzie mógł korzystać z uproszczeń w eksporcie do państw trzecich towarów pochodzenia roślinnego.

Poradnik Zdrowie Google News

Projekt przewiduje też ograniczanie częstotliwości ocen organoleptycznych (pod kątem objawów porażenia przez szkodniki i choroby) wykonywanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w przypadku określonych towarów.

Zgodnie z komunikatem KPRM, odpowiedzialność wyznaczania fitosanitarnych punktów kontroli, innych niż punkty kontroli granicznej zostanie przekierowana z ministra rolnictwa do wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa. Takie rozwiązanie - zdaniem kancelarii premiera - ma uprościć i przyspieszyć wyznaczanie takich punktów.

5 sprzętów fitness, które warto mieć w domu

Ponadto projektowana nowela ma też uprościć przepisy dotyczące rejestracji środków ochrony roślin oraz zakłada elektronizację Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. Zmiana ta pozwoli na składanie wniosków do tych instytucji drogą elektroniczną.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie roślin przed agrofagami oraz niektórych innych ustaw został przedłożony przez resort rolnictwa i rozwoju wsi.

Projektowane rozwiązania mają też dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki