Pestycydy tak niebezpieczne jak papierosy? Naukowcy przerażeni wynikami
Nie od dziś uznaje się pestycydy za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Co więcej, niektóre z nich powiązane są nawet z podwyższonym ryzykiem nowotworu. Naukowcy postanowili wiec porównać to ryzyko zachorowania przez pestycydy i przez palenie.
Choć debata dotycząca pestycydów trwa nie od dziś, to wciąż są one używane w nowoczesnym rolnictwie. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiednio wysokich plonów i bezpieczeństwa żywnościowego.
Niestety te substancje chemiczne wpływają niekorzystnie nie tylko na życie roślin i zwierząt, ale również na ludzi wystawionych na ich działanie.
Nowe badanie może zaskoczyć. Pestycydy tak niebezpieczne jak palenie?
W ogólnokrajowym badaniu populacyjnym przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych naukowcy porównali ryzyko zachorowania na raka w wyniku stosowania pestycydów rolniczych z tym samym ryzykiem wywołanym przez palenie papierosów.
Jak mówi starszy autor badania, dr Isain Zapata, adiunkt w Rocky Vista University, College of Osteopathic Medicine w Kolorado, w swoich badaniach odkryli, że w przypadku niektórych nowotworów, skutki stosowania pestycydów w rolnictwie są porównywalne pod względem skali do skutków palenia.
Jak tłumaczy nawet osoba niebędąca rolnikiem, jednak mieszkająca w społeczności o intensywnej produkcji rolniczej narażona jest na działanie wielu pestycydów stosowanych w jej okolicy. To po części staje się częścią jej środowiska.
Nie pojedynczo, a razem. Naukowcy o działaniu pestycydów na zdrowie
Naukowcy odkryli, że w takim środowisku wpływ stosowania pestycydów na występowanie raka dorównuje wpływowi palenia. Jak podkreślili, największe powiązanie występowało pomiędzy chłoniakiem nieziarniczym, białaczką i rakiem pęcherza moczowego.
To właśnie w przypadku tych typów nowotworów skutki narażenia na pestycydy były bardziej widoczne niż skutki palenia.
Naukowcy przedstawili listę głównych pestycydów przyczyniających się do występowania niektórych konkretnych nowotworów. Podkreślili jednak, że liczy sie połączenie wszystkich z nich, a nie tylko jeden.
Jako że pestycydy raczej nie są stosowane pojedynczo, badacze stwierdzili, że jest mało prawdopodobne, by tylko jeden z nich był winne. Choć oczywiście niektóre z nich są częściej omawiane niż inne, to ich połączenie może mieć duży wpływ.
Badacze uwzględnili 69 pestycydów, dla których dane dotyczące stosowania są dostępne za pośrednictwem United States Geological Survey.
Według naukowców to badanie jest pierwszą kompleksową oceną ryzyka zachorowania na raka z perspektywy populacji na poziomie krajowym. Dotychczas żadne badanie na dużą skalę nie badało szerszego obrazy ani nie umieściło stosowania pestycydów w kontekście czynnika ryzyka zachorowania na raka.
Badacze podkreślili, że jednym z ich celów jest skłonienie ludzi do zastanowienia się, jakie problemy niesie za sobą stosowanie pestycydów.