Znana dziennikarka przetrwała raka trzustki. Zaczęło się od nietypowego objawu

2023-05-09 11:24

Maria Menounos, znana dziennikarka z E!News, wygrała walkę z rakiem. Kobieta przeszła operację, podczas której usunięto jej guz o wielkości prawie czterech centymetrów. Zaniepokoił ją jeden objaw, który okazał się kluczowy.

 Znana dziennikarka przetrwała raka trzustki. Zaczęło się od nietypowego objawu
Autor: Getty Image / Facebbok MariaMenounos

Menounos w styczniu usłyszała diagnozę raka trzustki, co było efektem jej uporczywego szukania przyczyny nietypowego objawu, który zauważyła. Dzięki swojej determinacji udało jej się wykryć chorobę na wczesnym etapie, co znacznie zwiększyło jej szanse na wyzdrowienie.

Rak trzustki - jakie badania?

Pierwsze symptomy raka trzustki mogą być często pomijane lub mylone z innymi dolegliwościami, ponieważ są subtelne i niekonkretne. Najczęściej obejmują one ból w okolicy brzucha lub pleców. Pacjenci mogą również skarżyć się na brak apetytu, mdłości oraz niezamierzony spadek wagi. Może pojawić się również żółtaczka, jasne stolce, mocz o ciemnym kolorze, świąd skóry i uczucie stałego zmęczenia. Nowo zdiagnozowana cukrzyca może także być potencjalnym wskaźnikiem na obecność raka trzustki.

Tymczasem Maria doświadczyła innego symptomu. Dla 44-letniej dziennikarki wszystko zaczęło się w czerwcu poprzedniego roku, kiedy zaczęła odczuwać nawracające silne skurcze w nogach. Ból był tak silny, że dziennikarka nie mogła powstrzymać się od krzyku.

Wizyta w szpitalu ujawniła, że Maria Menounos ma cukrzycę typu 1, którą udało się opanować dzięki monitorowaniu poziomu insuliny i glukozy. Jednak zaledwie miesiąc później wróciła do szpitala z "rozdzierającym bólem brzucha, który towarzyszył biegunce".

Diagnozowanie raka trzustki jest skomplikowane z uwagi na umiejscowienie tego organu - znajduje się on głęboko w jamie brzusznej, co czyni guzy trudnymi do wykrycia. Trzustka ma kształt spłaszczonej gruszki i jest umiejscowiona za dolną częścią żołądka. To właśnie na ten typ nowotworu zmarła między innymi znana polska aktorka Anna Przybylska.

Badanie tomografem komputerowym i szereg innych testów nie wykazały niczego niepokojącego, lecz dziennikarka nadal odczuwała ból. Kilka tygodni później, podczas lotu samolotem poczuła "jakby ktoś rozrywał ją od wewnątrz".

Problem został ostatecznie zidentyfikowany po wykonaniu rezonansu magnetycznego całego ciała, który ujawnił prawie 4-centymetrowy nowotwór na trzustce Marii. Biopsja potwierdziła, że jest to guz neuroendokrynny trzustki drugiego stopnia.

Czy rak trzustki jest wyleczalny? Kiedy choroba ma dobre rokowania

Maria jest świadoma, że miała szczęście w nieszczęściu. Chociaż choroba, na którą zachorowała, jest groźna i powoduje niepokój u wielu, typ raka trzustki, na który cierpiała, ma zwykle lepsze rokowania.

Rak neuroendokrynny trzustki, na który cierpiała Maria Menounos, nie jest często spotykany - stanowi zaledwie poniżej 2% wszystkich diagnoz raka trzustki. Według American Cancer Society, rokowania dla tego typu nowotworu są lepsze niż dla bardziej powszechnej formy.

Najczęściej diagnozowanym typem jest adenokarcinoma trzustki, który charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników przeżycia wśród wszystkich głównych typów nowotworów. Statystyki pięcioletniego przeżycia wynoszą zaledwie około 9%. Z danych American Society of Clinical Oncology (ASCO) wynika, że rak trzustki jest jedynym nowotworem na świecie, który ma jednocyfrowy wskaźnik pięcioletniego przeżycia.

Niestety Polsce wskaźnik ten jest jeszcze niższy - nie przekracza 5-6%. Szacuje się, że jedynie co czwarty pacjent z tą diagnozą dożywa rocznicy od momentu jej postawienia.

- Na razie powiem, jak wdzięczna jestem za to, że mogę żyć i mieć się dobrze i że będę mogła trzymać moje dziecko! Dziękuję Bogu, moim lekarzom i pielęgniarkom oraz mojej rodzinie i przyjaciołom, którzy mi pomogli — napisała na FB Maria Menounos, która oczekuje dziecka, które przyjdzie na świat dzięki pomocy surogatki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki