Znacząco zwiększa ryzyko schizofrenii. Narażona 1/3 młodych mężczyzn
Duńscy naukowcy postanowili przyjrzeć się możliwemu związkowi między zaburzeniami psychicznymi a używaniem konopi indyjskich. Na podstawie dokumentacji medycznej obejmującej ponad pięć dekad i 7 mln pacjentów, oszacowali odsetek przypadków schizofrenii związanej z tym na pozór niegroźnym nawykiem.
Jak podkreślają autorzy analiz, ich naukowe dowody na związek między stosowaniem konopi indyjskich a schizofrenią wśród mężczyzn i kobiet, są silne. Co ciekawe, ta korelacja była znacznie silniejsza w przypadku mężczyzn. Na podstawie modeli statystycznych oszacowali, że aż 30 proc. przypadków choroby wśród młodych mężczyzn w wieku 21-30 lat, można było zapobiec.
Marihuana a schizofrenia
Zarówno zaburzenia związane z używaniem konopi, jak i schizofrenia, to poważne problemy psychiczne, które mogą głęboko wpływać na funkcjonowanie jednostki. Naukowcy wskazują, że osoby mające zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich, nie są w stanie przestać, nawet mimo negatywnych konsekwencji, jakie niesie ze sobą marihuana.
Z kolei schizofrenia to poważna choroba psychiczna, która wpływa nie tylko na sposób myślenia, ale także na odczuwanie i zachowanie chorego. Objawy schorzenia mogą utrudniać nawet najprostsze czynności, a chory może sprawiać wrażenie zerwania kontaktu z rzeczywistością. Ale w obu przypadkach, istnieją skuteczne opcje leczenia i należy mieć to na uwadze.
– Powiązanie zaburzeń związanych z używaniem substancji i chorób psychicznych jest poważnym problemem zdrowia publicznego, wymagającym pilnych działań i wsparcia dla osób, które tego potrzebują – podkreśliła współautorka badań dr Nora Volkow. Ekspertka zwraca uwagę na aspekty związane z profilaktyką, badaniami przesiewowymi oraz leczeniem obu tych problemów.
Młodzi mężczyźni są najbardziej narażeni
Już wcześniejsze badania wykazały, że przypadki osób, które codziennie lub prawie codziennie sięgają po konopie indyjskie, wiążą się z wyższym wskaźnikiem diagnoz schizofrenii wśród mężczyzn. Lecz poprzednia analizy nie dotyczyły różnic między zaburzeniami związanymi z używaniem konopi a schizofrenią w różnych populacjach pod względem płci i wieku. Tę lukę postanowili zapełnić Duńscy eksperci.
W tym celu przeanalizowali dokumentację medyczną prawie 7 milionów osób w wieku 16-49 lat w latach 1972-2021. Badaczom udało się sformułować poniższe wnioski:
- 15 proc. przypadków schizofrenii wśród badanych mężczyzn można było uniknąć poprzez zapobieganie zaburzeniom związanym z używaniem konopi indyjskich, w porównaniu z 4 proc. kobiet w tej samej grupie wiekowej;
- odsetek możliwych do uniknięcia diagnoz schizofrenii związanych z zaburzeniami używania konopi wynosił 30 proc. w przypadku mężczyzn w wieku 21-30 lat.
Na tej podstawie naukowcy wskazali, że to właśnie zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich, mogą być modyfikowalnym czynnikiem ryzyka rozwoju schizofrenii na poziomie populacji, ale w szczególności u młodych mężczyzn.
Liczba stosujących marihuanę rośnie
Grupa ekspertów wykazała także, że odsetek nowych przypadków choroby, za które może odpowiadać nadużywanie konopi indyjskich, stale wzrastał w ciągu ostatnich 50 lat. – Wzrost legalizacji marihuany w ciągu ostatnich kilku dekad sprawił, że stała się ona jedną z najczęściej używanych substancji psychoaktywnych na świecie, jednocześnie zmniejszając społeczne postrzeganie jej szkodliwości – zaznaczył główny autor badania dr Carsten Hjorthøj.
Naukowcy podkreślają, że potrzeba dalszej analizy potencjalnych różnic w częstotliwości i sile wpływu spożywania konopi u młodych osób. To z kolei pozwoli na zbadanie mechanizmów, które mogą przyczyniać się do większej podatności młodych mężczyzn stosujących tę używkę i związaną z tym diagnozę schizofrenii.
To pomoże sformułować nowe wytyczne dotyczące nie tylko zdrowia publicznego, ale także sprzedaży i dostępu do konopi indyjskich – wskazują autorzy badania.