Zjadła niedogotowaną rybę. Skończyło się amputacją wszystkich kończyn

2023-09-21 12:13

To miał być zwykły rodzinny obiad. Niestety, niedogotowana ryba stała się źródłem zakażenia groźną bakterią - przecinkowcem. Młoda mama trafiła do szpitala, gdzie od miesiąca walczy o życie. Lekarze, próbując pomóc, musieli dokonać amputacji wszystkich kończyn.

Zjadła niedogotowaną rybę. Skończyło się zakażeniem i amputacją wszystkich kończyn
Autor: GettyImages / GoFundMe Zjadła niedogotowaną rybę. Skończyło się zakażeniem i amputacją wszystkich kończyn

Zjadła rybę, zakaziła się przecinkowcem. Straciła ręce i nogi

Laura Barajas, 40-latka z Kalifornii, kupiła na targu rybę – tilapię. Jest ona polecana ze względu na walory smakowe, niską zawartość tłuszczu, lekkostrawność, zawartość witamin, minerałów, cennych kwasów omega. Tilapia ma mało ości i mało kalorii. Jednak tym razem smaczny posiłek skończył się tragedią.

Laura Barajas już dzień po jedzeniu poczuła się źle. Okazało się, że ryba była niedogotowana. W efekcie kobieta zaraziła się poważną infekcją bakteryjną - Vibrio vulnificus, znaną jako "mięsożerna bakteria" należąca do grupy przecinkowców. Od ponad miesiąca Laura leży w szpitalu i walczy o życie, a lekarze, usiłując pomóc, zmuszeni byli podjąć drastyczne kroki. Kobiecie amputowano wszystkie kończyny. I to wciąż nie jest koniec leczenia, po którym czeka ją długa rehabilitacja.

Jak poradzi sobie jeż po amputacji palców

Coraz więcej zakażeń. Mogą skończyć się kalectwem lub śmiercią

Na całym świecie odnotowuje się wzrost zakażeń Vibrio vulnificus m.in. z powodu ocieplania się wód. W samych Stanach Zjednoczonych cierpi z tego powodu 80 tys. ludzi rocznie. Niektóre przypadki kończą się zgonem pacjenta.

Pierwsze objawy zakażenia Vibrio vulnificus czyli tzw. "mięsożerną bakterią" to m.in. nudności i wymioty, wodnista biegunka, bóle brzucha, skurcze żołądka, gorączka. Niekiedy może pojawiać się obrzęk i zaczerwienienie zakażonych kończyn. Najczęściej przyczyną zakażenia jest zjedzenie niedogotowanych ryb lub owoców morza jak skorupiaki czy ostrygi. Zaleca się również unikanie morskich kąpieli w przypadku otwartych ran.

Przyjaciele Laury Barajas zaapelowali na portalu Go Fund Me o wsparcie rodziny. Partner kobiety musiał bowiem zrezygnować z pracy, żeby przejąć opiekę nad ukochaną i ich 6-letnim dzieckiem. Koszty leczenia każdego dnia rosną, a w przyszłości potrzebne będą również środki na rehabilitację i protezy pomagające Laurze w miarę możliwości wrócić do normalnego życia.

Przecinkowce - co to?

Przecinkowce to rodzaj bakterii gram-ujemnych z rodziny Vibrionaceae. Niektóre z gatunków są chorobotwórcze dla zwierząt i ludzi, m.in. przecinkowiec cholery. Objawy zakażenia tego typu bakteriami obejmują zazwyczaj zapalenie żołądka, jelit, infekcje ran, uszu, a w ostateczności także sepsę. Ponieważ część z bakterii bytuje w wodzie, do zakażenia może dojść po spożyciu niewłaściwie przygotowanych owoców morza, w tym ryb i np. ostryg.