Zbigniew Ziobro walczy ze skutkami nowotworu. Kolejny zabieg już 24 lipca

2025-07-22 11:28

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, przejdzie kolejny zabieg w Brukseli – chodzi o powikłania po operacji raka przełyku z przerzutami. Po chemioterapii, radioterapii i usunięciu przełyku, teraz czeka go poszerzenie zwężonego odcinka. Kolejny zabieg w Brukseli już 24 lipca.

Zbigniew Ziobro walczy ze skutkami nowotworu. Kolejny zabieg w już 24 lipca
Autor: Screen, youtube.com/polsatnews.pl/ Archiwum prywatne Zbigniew Ziobro walczy ze skutkami nowotworu. Kolejny zabieg w już 24 lipca

Zbigniew Ziobro od października 2023 roku toczy nierówną walkę z rakiem przełyku z przerzutami do żołądka i węzłów chłonnych. Choroba zmusiła byłego ministra sprawiedliwości do wycofania się z życia publicznego i podjęcia intensywnego leczenia onkologicznego. Przeszedł skomplikowaną, ośmiogodzinną operację usunięcia znacznej części przełyku, co było kluczowym etapem terapii.

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Ziobro zmaga się z nowotworem przełyku. Co wiadomo o chorobie polityka?

Po operacji polityk kontynuował leczenie przy użyciu chemioterapii i radioterapii. Terapia była bardzo obciążająca – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ziobro musiał zmienić dietę, przejść na specjalistyczne odżywianie i poddać się intensywnej rehabilitacji. Regularne kontrole lekarskie to dziś jego codzienność.

Poszerzenie przełyku – kolejny etap leczenia w Brukseli

24 lipca 2025 roku Zbigniew Ziobro przejdzie kolejny zabieg w Brukseli. Jak sam ujawnił w rozmowie z „Super Expressem”, chodzi o poszerzenie przełyku – procedurę medyczną, która ma zniwelować powikłania po usunięciu jego większej części. Zabieg ten polega na mechanicznym lub balonowym poszerzeniu zwężonego fragmentu, który może utrudniać przełykanie i codzienne funkcjonowanie.

Ziobro zaznaczył, że choć zabieg został wyznaczony już miesiąc wcześniej, koliduje on z planowanym posiedzeniem sejmowej komisji regulaminowej, na którym miałby zostać przesłuchany. Nie wyklucza jednak stawienia się przed komisją, jeśli uda się zmienić termin leczenia.

Komisja ds. Pegasusa a stan zdrowia Ziobry

W tym samym tygodniu, kiedy Ziobro ma zaplanowany zabieg, Sejm rozpatruje wniosek o jego przymusowe doprowadzenie przed komisję śledczą ds. Pegasusa. Polityk zapowiedział, że nie stawi się dobrowolnie, ale nie będzie również stawiał oporu, jeśli zapadnie decyzja sądowa. To kolejne spięcie między stanem zdrowia byłego ministra a jego polityczną odpowiedzialnością.

Ziobro już wcześniej nie pojawił się na posiedzeniach komisji, tłumacząc to rekonwalescencją i leczeniem nowotworu. Obecnie, mimo kontrowersji, jego przypadek wzbudza też społeczne współczucie – nie tylko jako kwestia polityczna, ale przede wszystkim dramatyczna walka o zdrowie i życie.

Nowotwór przełyku – trudna diagnoza, długie leczenie

Rak przełyku należy do jednych z trudniejszych do leczenia nowotworów przewodu pokarmowego. Wymaga on zazwyczaj agresywnej terapii łączonej: operacyjnej resekcji przełyku, chemioterapii i radioterapii. Często występują też powikłania po zabiegu – w tym zwężenia, które utrudniają pacjentowi jedzenie i mówienie. W przypadku Ziobry konieczne było nie tylko leczenie podstawowe, ale też seria dodatkowych procedur mających zapewnić funkcjonalność układu pokarmowego.

Zabieg poszerzenia przełyku to stosunkowo częsta procedura po resekcji przełyku – wykonywana zazwyczaj endoskopowo. Leczenie może wymagać powtórzeń, ponieważ bliznowacenie w miejscu zespolenia jest naturalną reakcją organizmu.

Poradnik Zdrowie Google News
Niedożywienie? Nie u mnie! Sprawdź, co wiesz o diecie seniorów i osób przewlekle chorych
Pytanie 1 z 10
Wielu osobom niedożywienie kojarzy się z byciem bardzo szczupłym. Czy to prawda, że osoba niedożywiona zawsze wygląda na wychudzoną?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki