Niższe pensje dla bezdzietnych? Sejm analizuje projekt podwójnej składki emerytalnej

2025-07-22 11:10

Sejm rozpatruje obywatelską petycję w sprawie wprowadzenia podwójnej składki emerytalnej dla osób bezdzietnych oraz wyższych składek dla rodzin z jednym dzieckiem. Propozycja wywołała falę kontrowersji i może znacząco wpłynąć na pensje milionów Polaków.

Niższe pensje dla bezdzietnych? Sejm analizuje projekt podwójnej składki emerytalnej
Autor: Getty Image Niższe pensje dla bezdzietnych? Sejm analizuje projekt podwójnej składki emerytalnej

17 lutego 2025 r. do Sejmu trafiła petycja obywatelska zakładająca istotne zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Jej autor proponuje wprowadzenie podwójnej składki emerytalnej dla osób po 30. roku życia, które nie mają dzieci, oraz 50-procentowej podwyżki składki dla osób posiadających tylko jedno dziecko. Z obowiązku wyłączone miałyby być osoby bezpłodne i te, które straciły dziecko – po okazaniu stosownej dokumentacji medycznej bezpośrednio w ZUS.

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Podwójna składka emerytalna dla bezdzietnych i rodzin z jednym dzieckiem – czego dotyczy projekt?

Celem zmian jest przeciwdziałanie kryzysowi demograficznemu i poprawa kondycji finansowej systemu emerytalnego, który opiera się na zasadzie międzypokoleniowej solidarności. Autor petycji przekonuje, że osoby bezdzietne nie uczestniczą w tworzeniu przyszłych pokoleń płatników, a więc w naturalny sposób obciążają system.

Składka emerytalna a dzieci – ile wynosi dziś i kogo dotyczy?

Obecnie składka emerytalna wynosi 19,52% podstawy wymiaru wynagrodzenia – po połowie finansowana przez pracownika i pracodawcę (po 9,76%). Jej wysokość nie zależy od stanu cywilnego ani liczby dzieci. Wyjątkiem są sytuacje, w których składki za pracownika finansuje budżet państwa – np. w czasie urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

Zmiany zaproponowane w petycji stanowiłyby więc odejście od obecnych zasad, zgodnie z którymi składka wynika wyłącznie z dochodu, a nie sytuacji rodzinnej.

Czy propozycja ma szansę wejść w życie? Eksperci krytycznie o petycji

Sejmowe Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji zdecydowanie odradza uwzględnienie petycji. Eksperci argumentują, że realizacja takiego pomysłu narusza konstytucyjną zasadę równości oraz zasadę sprawiedliwości społecznej obowiązującą w systemie ubezpieczeń społecznych. W ich ocenie nie można uznać, że osoby bezdzietne „naturalnie obciążają system”, skoro opłacają składki na bieżąco, a świadczenia emerytalne wypłacane są dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Kolejnym problemem jest ryzyko zróżnicowania sytuacji prawnej ubezpieczonych. Proponowane rozwiązanie mogłoby dyskryminować osoby niepozostające w związkach małżeńskich i posiadające jedno dziecko, ponieważ nie podlegałyby one nowym regulacjom – w przeciwieństwie do małżeństw w podobnej sytuacji.

Podwójna składka emerytalna 2025. W jakim punkcie są prace nad ustawą?

Na wtorek, 22 lipca 2025 r., zaplanowano posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Petycji, która rozpatrzy dokument. Choć formalnie projekt nie został jeszcze odrzucony, wszystko wskazuje na to, że zostanie negatywnie zaopiniowany i nie trafi pod dalsze procedowanie ustawodawcze.

Nie zmienia to jednak faktu, że propozycja wywołała szeroką debatę publiczną i odsłoniła napięcia wokół tematu solidarności społecznej oraz ról rodzinnych w systemie emerytalnym.

Czy osoby bezdzietne zapłacą wyższy ZUS?

Obywatelska inicjatywa w sprawie podwójnej składki emerytalnej dla osób bezdzietnych spotkała się z ostrą krytyką ekspertów i najpewniej zostanie odrzucona przez sejmową komisję. Mimo to sam pomysł pokazuje, że demografia i przyszłość systemu emerytalnego stają się coraz bardziej palącymi tematami debaty publicznej.

Wątroba a dieta. Jak jeść, żeby wątroba nie cierpiała?
Pytanie 1 z 7
Najbardziej optymalną dietą dla zdrowia wątroby jest dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki