Zbadaj się za darmo - mobilny gabinet ginekologiczny rusza w Polskę. Skorzystają też kobiety z niepełnosprawnościami

2022-06-21 9:55

Polki rzadko chodzą do ginekologów, te z niepełnosprawnościami odwiedzają ich jeszcze rzadziej. Nie bardzo zresztą mają jak - szacuje się, że w całej Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych, przystosowanych do przyjęcia kobiet z niepełnosprawnościami. To powinno się zmienić – twierdzą organizatorzy kampanii. W lipcu w Polskę rusza mobilny gabinet ginekologiczny, w pełni przystosowany do przyjęcia kobiet z niepełnosprawnościami. Ale zbadać będą się mogły wszystkie chętne panie.

 Zbadaj się za darmo - mobilny gabinet ginekologiczny rusza w Polskę. Skorzystają też kobiety z niepełnosprawnościami
Autor: Materiały prasowe

Statystyki są bardziej, niż ponure: aż 77 proc. kobiet z niepełnosprawnościami rzadko odwiedza ginekologa, a aż 22 proc. nigdy jeszcze nie było na takiej wizycie. Być może uda się je chociaż częściowo poprawić dzięki odbywającej się już po raz czwarty ogólnopolskiej kampanii „W kobiecym interesie”, którą organizuje Gedeon Richter Polska.

W tym roku akcja odbywa się pod hasłem: „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”. Badania są bezpłatne i adresowane przede wszystkim do kobiet z niepełnosprawnościami – mobilny gabinet jest w pełni przystosowany do ich przyjęcia. Ale lekarze przyjmą każdą chętną panią.

Do badań powinna mieć dostęp każda kobieta, która ich potrzebuje

W poprzednich edycjach kampania wspierała kobiety w pokonywaniu różnych barier ograniczających dostępność badań, takich jak wstyd czy strach. Sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami wymaga jednak nie tylko wsparcia samych kobiet, ale również konieczności stworzenia dla nich miejsc opieki dostosowanych do ich potrzeb. Jak wyjaśnia Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska:

- Kampania „W kobiecym interesie” daje Polkom realny dostęp do badań w obszarze ginekologii. Za każdym razem chcemy, aby ta pomoc była tam, gdzie jej najbardziej brakuje. Nie chcemy, aby ktokolwiek czuł się wykluczony i dlatego w tegorocznej edycji kampanii będziemy starali się zwrócić uwagę na problem bariery dostępu do profilaktyki ginekologicznej wśród pacjentek z niepełnosprawnościami. Wspólnie z partnerami kampanii oraz ekspertami chcemy promować ideę tworzenia gabinetów dostępnych dla pacjentek z niepełnosprawnościami oraz zachęcać kobiety do regularnych badań ginekologicznych.

Kobiety z niepełnosprawnościami potrzebują dobrych warunków i empatii

Bazę gabinetów ginekologicznych dostępnych dla kobiet z niepełnosprawnościami w całej Polsce stworzyły Fundacja Kulawa Warszawa oraz Fundacja Avalon. Ich lista znajduje się na stronach dostepnaginekologia.pl oraz mapadostepnosci.pl i obejmuje w sumie 158 miejsc, w których mogą zbadać się pacjentki z niepełnosprawnościami.

Niestety, na tej liście brak jest gabinetu, który spełniałby wszystkie parametry dostępności. Obie Fundacje stale przyjmują zgłoszenia nowych gabinetów. A czego potrzebują kobiety z niepełnosprawnościami? W badaniu przeprowadzonym przez fundacje wskazały one, że poza infrastrukturą (46 %) i dostosowaniem wnętrza gabinetu do ich potrzeb (50 %), ważne są dla nich profesjonalne nastawienie personelu medycznego (56 %) oraz empatyczny sposób komunikacji (49 %).

- Opieka ginekologiczna nad pacjentką z niepełnosprawnością nie jest wyzwaniem medycznym, ale bywa wyzwaniem psychologicznym. Pacjentki, które przyjmuję w gabinecie często potrzebują większego i czujniejszego zaangażowania personelu medycznego, aby czuły się komfortowo. Dobra komunikacja między lekarzem a pacjentem jest tu kluczowa, ale bywa trudniejsza, gdy pacjentka nie słyszy lub nie widzi. Dostosowanie gabinetu do potrzeb pacjentek nie jest trudne, bo na rynku jest wiele rozwiązań, które mogą nas wesprzeć, np. możliwość zdalnego zaangażowania tłumacza Polskiego Języka Migowego - mówi Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka.

Jak wyjaśnia Aneta Grzegorzewska: - Dostosowanie mobilnego gabinetu ginekologicznego do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami było dla nas kluczowym wyzwaniem w tej edycji bezpłatnych badań profilaktycznych. Dzięki wskazówkom partnerów Fundacji Kulawa Warszawa oraz Fundacji Avalon wyposażyliśmy gabinet w odpowiedni sprzęt i zapewniliśmy udogodnienia komunikacyjne, które sprawią, że pacjentki nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również wzroku czy słuchu będą czuć się u nas komfortowo. Mamy m.in. przygotowany oraz przeszkolony personel medyczny i asystujący, dokumenty w alfabecie Braille’a, tłumacza Polskiego Języka Migowego czy pętlę indukcyjną.

1

Pakiet badań jest bogaty, badania dostępne dla wszystkich chętnych

W ramach kampanii każda kobieta, która zgłosi się do gabinetu, otrzyma konsultację wraz z bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV). Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet odbędzie się w poniższych miastach:

  • Lębork - 1 lipca
  • Wejherowo - 2 lipca
  • Tczew - 3 lipca
  • Chełmża - 7 lipca
  • Brodnica - 8 lipca
  • Włocławek - 09 lipca
  • Inowrocław - 10 lipca
  • Września - 15 lipca
  • Słupca - 16 lipca
  • Konin - 17 lipca

Informacje o tym, gdzie dokładnie odbywają się badania i jak się na nie zapisać, znajdują się na stronie www.wkobiecyminteresie.pl. Na stronie można znaleźć również informacje o udogodnieniach dla pacjentek z niepełnosprawnościami. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki