Zaraziła się chorobą odkleszczową od kota i zmarła

2017-07-26 13:54

50-letnia mieszkanka Japonii zaraziła się chorobą odkleszczową od... kota. Po 10 dniach kobieta zmarła. Nie jest to jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale to prawdopodobnie pierwszy taki przypadek zakażenia odzwierzęcego na świecie. Do tej pory chorobami odkleszczowymi można się było zarazić tylko w wyniku ukąszenia przez kleszcza.

Zaraziła się chorobą odkleszczową od kota i zmarła
Autor: Thinkstockphotos.com Zaraziła się chorobą odkleszczową od kota i zmarła

50-letnia mieszkanka Japonii zaraziła się chorobą odkleszczową od... kota. Została ona ugryziona przez bezdomne zwierzę, gdy chciała mu pomóc. Po 10 dniach kobieta zmarła. Sekcja zwłok wykazała, że kobieta została zakażona rzadką chorobą odkleszczową - SFTS, czyli zespół wysokiej gorączki z trombocytopenią, czyli małopłytkowością. Na ciele kobiety nie stwierdzono śladów ukąszenia przez kleszcza, dlatego uznano, iż wirus przedostał się do organizmu człowieka z zakażonego zwierzęcia. Dotychczas uważano, że człowiek może zarazić się SFTS od kleszcza, zdarzały się także przypadki przenoszenia wirusa między ludźmi. To jednak pierwszy raz, gdy człowiek zaraził się od zwierzęcia.

SFTS, czyli zespół wysokiej gorączki z trombocytopenią, czyli małopłytkowością

Zespół wysokiej gorączki z trombocytopenią (w skrócie SFTS od angielskiej nazwy severe fever with thrombocytopenia syndrom) to choroba zakaźna niedawno odkryta w północno-wschodniej i centralnej części Chin. Pierwszą na świecie osobę z SFTS zdiagnozowano w 2009 roku w Chinach. Przypadki zakażenia wirusem SFTS, który doprowadził do śmierci, odnotowano także w Korei Południowej i Japonii. W niektórych obszarach SFTS charakteryzuje się wskaźnikami śmiertelności w przedziale od 12% do 30%.

Głównymi objawami SFTS są:

W badaniach krwi stwierdza się:

Źródło:

Japanese woman dies from tick disease after cat bite, www.bbc.com/news/world-asia-40713172