Zapalenie mięśnia sercowego częstsze po zakażeniu niż po szczepieniu. Ryzyko wyższe aż 11-krotnie
Prawdopodobieństwo zapalenia mięśnia sercowego jest aż 11-krotnie większe po przejściu zakażenia COVID-19 niż po szczepieniu – twierdzą autorzy badań z Wielkiej Brytanii. Naukowcy przeprowadzili analizy na grupie aż 43 mln osób. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. I potwierdzają, jak ważną bronią w walce z SARS-CoV-2 są szczepienia.
Zapalenie mięśnia sercowego jest rzadkie, ale niebezpieczne. Może prowadzić do trwałego uszkodzenia serca. To stan, w którym dochodzi do zapalenia środkowej warstwy ściany mięśnia sercowego, zazwyczaj w wyniku infekcji wirusowej. Nowe badanie wykazało, że zapalenie mięśnia sercowego jest znacznie wyższe bezpośrednio po zakażeniu COVID-19 niż w ciągu kilku tygodni po szczepieniu przeciwko koronawirusowi.
Wzrost ryzyka
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) podkreśla, że przed pandemią SARS-CoV-2 zapalenie mięśnia sercowego wykrywano u 10-20 osób na 100 tys. mieszkańców. Nowe badania wykazują, że po pojawieniu się COVID-19 tych przypadków może być znacznie więcej. Naukowcy ustalili, że choć zapalenie mięśnia sercowego jest rzadkim powikłaniem szczepienia przeciwko COVID-19, ryzyko tego stanu na skutek infekcji jest znacznie wyższe.
Najnowsze analizy zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii od momentu rozpoczęcia akcji szczepień przeciwko SARS-CoV-2, czyli od 1 grudnia 2020 r. do 15 grudnia 2021 r. Badania obejmowały aż 43 mln osób od 13. roku życia i zostały opublikowane w czasopiśmie American Heart Association Circulation. Analizowano różne typy szczepionek - wektorową opracowaną przez firmę AstraZeneca, jak i tych wytwarzanych w technologii mRNA.
Główna autorka badania Martina Patone podkreśla: "Z analizowanych przez nas danych dotyczących szczepień w Anglii w pierwszych 12 miesiącach po ich rozpoczęciu wynika, że ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19 jest bardzo małe w porównaniu do tego rodzaju zapalenia, jakie może powstać po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2".
Wcześniejsze badania z całego świata, w tym także raporty amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykazały potencjalne zwiększone ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po otrzymaniu szczepionki mRNA przeciwko koronawirusowi. Nowa analiza potwierdziła, że osoby narażone na COVID-19 przed otrzymaniem szczepionki były 11 razy bardziej narażone na rozwój zapalenia mięśnia sercowego w ciągu 28 dni od pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa. Co ważne, ryzyko zmniejszyło się o połowę, jeśli dana osoba została zarażona po otrzymaniu co najmniej jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.
Choć ryzyko zapalenia mięśnia sercowego wzrosło po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca oraz po pierwszej, drugiej i przypominającej dawce szczepionki Pfizer lub Moderna, nadal było niższe niż ryzyko związane z zakażeniem COVID-19 przed lub po szczepieniu. U kobiet w wieku 40 lat i starszych, które otrzymały pierwszą lub trzecią dawkę szczepionki Pfizer, wystąpiło odpowiednio trzy i dwa dodatkowe przypadki zapalenia mięśnia sercowego na milion zaszczepionych. W tej samej grupie stwierdzono ok. 51 dodatkowych przypadków zapalenia mięśnia sercowego związanego z zakażeniem COVID-19 przed szczepieniem.
Jeden wyjątek
Eksperci podkreślają, że ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu jest rzadkie i ważne jest zrozumienie, kto jest najbardziej narażony oraz jaki rodzaj szczepionki wiąże się z tym powikłaniem. Badania wykazały, że wśród mężczyzn poniżej 40. roku życia wystąpiły cztery dodatkowe przypadki zapalenia mięśnia sercowego związane z pierwszą dawką szczepionki Pfizer i 14 dodatkowych przypadków z pierwszą dawką szczepionki Moderna na każdy milion zaszczepionych. Prawdopodobieństwo wzrosło wraz z drugą dawką dla wszystkich trzech badanych szczepionek i było najwyższe w przypadku szczepionki Moderna, która miała dodatkowe 97 przypadków zapalenia mięśnia sercowego na milion osób po przyjęciu szczepienia.
Z kolei w przypadku nieszczepionych mężczyzn poniżej 40. roku życia z COVID-19 było 16 dodatkowych przypadków zapalenia mięśnia sercowego na milion osób. Współautorka badania Julia Hippisley-Cox podkreśla: "Odkrycia te są cenne, aby pomóc w sformułowaniu zaleceń dotyczących rodzaju szczepionek na COVID-19 dostępnych dla młodszych ludzi, a także mogą pomóc w kształtowaniu polityki i strategii zdrowia publicznego w zakresie dawek przypominających szczepionki COVID-19".