Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę dla osób niepełnosprawnych

2018-07-19 11:17

Osoby niepełnosprawne nie będą musiały wychodzić z domów, aby kupować leki na receptę (Rx) w aptekach. Będą mogły je zamówić przez internet. Wprowadzenie takiego rozwiązania sprzedażowego przewiduje przyjęta 16 lipca 2018r. przez sejmową Komisję Zdrowia poprawka do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia i niektórych innych ustaw.

Leki na przeziębienie - syrop, tabletki i krople
Autor: Thinkstockphotos.com

Według nowej poprawki ustawowej, z możliwości zakupu leków recepturowych przez internet będą mogły skorzystać tylko osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zakupu leków dokonają wyłącznie na podstawie wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę e-recepty i wyłącznie w polskich aptekach. Zamówiony przez internet lek recepturowy kurier dostarczy pacjentowi do domu.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński tłumaczy, że wysyłkowa sprzedaż leków Rx to „wyjście naprzeciw problemom osób niepełnosprawnych”. Środowiska farmaceutyczne mają natomiast wiele obaw co do tego rozwiązania prawnego. Zwracają uwagę, że treść poprawki ustawowej nie była z nimi konsultowana, że proponowane regulacje nie są tak dokładne, aby zapewnić odpowiedni monitoring sprzedaży wysyłkowej, a ich wprowadzenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia chorych.

Farmaceuci alarmują wprost, że przyjęta poprawka oznacza wprowadzenie do sprzedaży wysyłkowej wszystkich leków dostępnych w aptekach stacjonarnych, a zatem także narkotycznych, psychotropowych i trucizn, ułatwia swobodną sprzedaż przez internet leków fałszywych oraz stworzenie warunków sprzyjającym wywozowi leków za granicę.

Naczelna Izba Aptekarska wierzy w dobre intencje ustawodawcy, ale zwraca uwagę na zasadność wielu argumentów aptekarzy przemawiających za tym, aby nad nowym rozwiązaniem legislacyjnym się zastanowić. NIA wskazuje m.in. na takie kwestie:

  • czy osoby niepełnosprawne będą chciały i będą w stanie ponosić koszty transportu leków we właściwych warunkach (np. w stabilnej, niskiej temperaturze);
  • skąd będzie wiadomo, że nabywcą leku jest osoba z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, skoro przy transakcji do potwierdzenia zakupu wystarczy samo oświadczenie kupującego, bez mechanizmów sprawdzających jego tożsamość i prawdziwość składanego oświadczenia, bez rygoru odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia?
  • nie ma opracowanych metod kontroli firm kurierskich i pocztowych w zakresie obrotu lekami, a więc np. kto będzie nadzorował  paczkomaty i sposób przewozu leków oraz kogo obciążyć odpowiedzialnością za dostarczenie przesyłki pod zły adres?
  • kto weźmie odpowiedzialność za utratę zdrowia i życia po spożyciu przez chorego leku dostarczonego przez kuriera?

Odpowiadając za zarzuty środowiska aptekarskiego ministerstwo zdrowia zapewnia, że sprawy związane z dystrybucją, przewożeniem i przechowywaniem leków będą uregulowane przez odpowiednie rozporządzenia.

Internetowa sprzedaż leków Rx nie zostanie rozszerzona na wszystkich pacjentów, ponieważ zdaniem resortu zdrowia, obecny system nie jest przygotowany na taką zmianę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki