Wycofano kilka partii lodów znanego producenta. Zawierają rakotwórczą substancję

2022-07-13 18:05

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu kilku partii popularnych lodów. Produkty zawierają zanieczyszczony składnik, który klasyfikuje się jako związek rakotwórczy dla człowieka. Chodzi o tlenek etylenu, działający genotoksycznie i mutagennie.

lody
Autor: Getty Images

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) został poinformowany o wycofaniu niektórych partii lodów waniliowych produkowanych przez francuską firmę Häagen-Dazs. Przyczyną decyzji jest zastosowanie w produkcji zanieczyszczonego tlenkiem etylenu ekstraktu waniliowego. GIS ostrzega: "Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji".

Wycofane lody

Odbiorca kwestionowanych partii lodów w Polsce, czyli IGLOTEX SA, zdecydował o konieczności wycofania partii, które zostały wprowadzone do obrotu, zanim firma uzyskała informację o zanieczyszczeniu. Szczegóły wycofanych produktów:

  • Nazwa produktu: Vanille ice cream 460 ml
  • Producent: Häagen-Dazs
  • Dystrybutor: IGLOTEX S.A., ul. Leśna 2, 80-220 Skórcz
  • Numery partii: 4284602, 4166999, 4154886, 4241137, 4251427, 4265875.

"Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania podejmowane przez dystrybutora" – czytam w komunikacie GIS.

wycofane lody Häagen-Dazs
Autor: GIS

Czym jest tlenek etylenu?

Tlenek etylenu jest gazem o słodkawym zapachu. Jest on wykorzystywany w przemyśle chemicznym jako półprodukt. Wykorzystuje się go także do sterylizacji gazowej narzędzi medycznych i materiałów opatrunkowych oraz do konserwacji przedmiotów muzealnych, starych książek, futer itp.

W śladowych ilościach tlenek etylenu występuje także w dymie tytoniowym. Jest uznany za prawdopodobny czynnik rakotwórczy, a także substancję działającą szkodliwe na rozrodczość.

W formie 24: dodatki do żywności