Decyzja zapadła. Ważny lek kupisz bez recepty

2022-07-12 8:41

Naczelna Izba Aptekarska poinformowała, że jeden z ważnych preparatów zmienia kategorię leku. To oznacza, że możemy go kupić bez recepty. Lek ma działanie uspokajające i stosuje się go u osób mających trudności z zasypianiem.

Decyzja zapadła. Ważny lek kupisz bez recepty
Autor: Getty Images

W komunikacie Naczelnej Izby Aptekarskiej czytamy: "Prezes URPL w dniu 30 czerwca 2022 roku wydał decyzję nr UR/ZD/1323/22 dla produktu leczniczego Noctis Noc, tabletki powlekane, 12,5 mg, która dotyczy zmiany kategorii dostępności produktu z Rp na OTC". Decyzja obowiązuje od 30 czerwca br. i oznacza, że nie potrzebujemy już recepty, by wykupić ten środek.

Kiedy stosuje się lek?

Substancją czynną leku jest doksylamina. Doksylamina należy do grupy środków przeciwhistaminowych. Noctis Noc charakteryzuje się w działaniem uspokajającym i ułatwia zasypianie.

Noctis Noc stosuje się w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, szczególnie w przypadku występowania trudności z zasypianiem takich jak częste przebudzenia nocne lub wczesne budzenie w godzinach porannych. Leku nie można stosować w leczeniu przewlekłych zaburzeń snu.

Okres leczenia powinien być jak najkrótszy. Zwykle trwa od kilku dni do tygodnia. Preparatu nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Zaburzenia snu to częsty problem

Coraz więcej osób ma trudności z zasypianiem. Zaburzenia snu są poważnym problemem, który ma negatywny wpływ na funkcjonowanie człowieka w ciągu dnia. Mogą powodować spowolnienie umysłowe, problemy z koncentracją i pamięcią, zmniejszoną motywację.