71-letni farmaceuta oskarżony o pomocnictwo w wytwarzaniu metamfetaminy. Narkotyki warte 12 mln

2022-06-29 8:23

71-letni farmaceuta z Wrocławia miał przekazywać leki osobom, które wytwarzały z nich narkotyki. Nie była to jednorazowa sytuacja, a regularny proceder. Z przekazanych przez Ferdynanda G. leków można było wytworzyć ponad 37 kilogramów narkotyków o wartości prawie 12 milionów złotych - uważają śledczy.

farmaceuta
Autor: Getty Images

Farmaceuta oskarżony o pomocnictwo w wytwarzaniu metaamfetaminy

- Oskarżony miał pełną świadomość, że przekazywane produkty służą wyłącznie do wytworzenia metamfetaminy, i że leki nie były przeznaczone na potrzeby leczenia - twierdzi prokuratura.

Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Ferdynandowi G., któremu zarzucono pomocnictwo w wytwarzaniu metamfetaminy.

- Ferdynand G. z racji wykonywanego zawodu farmaceuty, będąc wspólnikiem apteki oraz kierownikiem punktu aptecznego, miał ułatwiony dostęp do leków, w tym o nazwie Cirrus Duo oraz Cirrus. W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2020 w Środzie Śląskiej i Malczycach przekazywał leki innej osobie, która wytwarzała metamfetaminę. Z tego procederu oskarżony Ferdynand G. uczynił sobie stałe źródło dochodów - powiedziała prokurator.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki psychostymulujące? (ecstasy, MDMA, kokaina, amfetamina)

37 kg narkotyku o wartości 11,8 mln zł

Zdaniem prokuratury, Ferdynand G. miał pełną świadomość, że leki służą wyłącznie do wytworzenia metamfetaminy. Według ustaleń śledczych, farmaceuta przekazał 938 tys. 222 sztuki tabletek o łącznej wartości nie mniejszej niż 938 tys. 222 zł.

Śledczy podają, że z przekazanych przez 71-letniego farmaceutę leków można było wyprodukować ponad 37 kg narkotyku o łącznej wartości detalicznej nie mniejszej niż 11,8 mln zł.

- Z uwagi na wykształcenie, wiedzę oskarżonego oraz okoliczności towarzyszące przestępstwu między innymi chodzi o osobę, której przekazywał leki i produkty. Wreszcie z powodu ilości przekazywanych leków i produktów oraz sposobu przekazywania, polegającego na obrocie bezdokumentowym, niefiskalnym i bezrecepturowym, przyjęto, że oskarżony miał pełną świadomość, że przekazywane produkty służą wyłącznie do wytworzenia metamfetaminy, i że leki nie były przeznaczone na potrzeby leczenia a służyły do celów pozamedycznych i mogły spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia - powiedziała prokurator. 71-latek jest tymczasowo aresztowany. Cofnięto mu także zezwolenie na prowadzenie apteki.

Postawienie w stan oskarżenia Ferdynanda G. to rezultat współpracy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu z Dolnośląskim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym, który w ostatnich latach sukcesywnie występował do Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu o przyłączenie się w roli podmiotu na prawach strony do postępowań administracyjnych w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej albo punktu aptecznego.

- Dzieje się tak w razie ustalenia, że w ramach działalności tego rodzaju placówki wydano produkty lecznicze zawierające w składzie pseudoefedrynę w ilościach przekraczających zapotrzebowanie indywidulanych pacjentów, świadczących o możliwym ich wykorzystaniu w celach pozamedycznych - powiedziała prokurator.

Czym jest pseudoefedryna?

Pseudoefedryna to substancja będąca składnikiem wielu leków przyjmowanych w czasie przeziębienia. Jako pochodna efedryny ma do niej zbliżone, ale o wiele słabsze działanie. Wśród skutków ubocznych pseudoefedryny wymienia się m.in.:

 • wzrost ciśnienia tętniczego
 • przyspieszenie czynności serca
 • zaburzenia rytmu serca

Przedawkowanie pseudoefedryny daje objawy charakterystyczne dla choroby Parkinsona. Powoduje również:

 • pobudzenie
 • bóle głowy
 • nudności
 • zaburzenia snu
 • drżenie mięśni
 • świąd
 • wysypkę
 • suchość skóry

Lek rozszerza źrenice, pojawia się nadwrażliwość na światło, czasem opóźnienie reakcji i zaburzenia koncentracji.