Worki pod oczami to nie tylko brak snu. Mogą być oznaką poważniejszej choroby

2024-03-26 11:17

Worki pod oczami nie są niecodziennym zjawiskiem. Wiele osób się zmaga z tymi ciemnymi kręgami. Nic dziwnego więc, że szukamy sposobów, które pozwolą się nam ich pozbyć. Zamiast tego jednak powinniśmy zastanowić się, skąd się wzięły. Nie każdy wie, że mogą być objawem nie tylko braku snu i stresu, ale również poważniejszych chorób.

Worki pod oczami to nie tylko brak snu. Mogą być oznaką poważniejszej choroby
Autor: fot. Getty Images Worki pod oczami. Nie tylko przez brak snu i stres

Niedobór snu jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn powstawania worków pod oczami. Im dłużej leżymy bowiem, tym więcej płynu zaczyna gromadzić się w okolicy twarzy - również pod oczami. W związku z tym zaczynają tworzyć się uwypuklenia w tym miejscu, które wypełnione są chłonką. Są one jeszcze bardziej widoczne, ponieważ skóra pod oczami jest niezwykle cienka i wręcz prześwitująca. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednią jakość, jak i ilość snu każdego dnia. Warto więc chodzić spać i budzić się każdego dnia mniej więcej o tej samej porze. Pomoże to w regulacji zegara biologicznego. Dobrze również na dwie godziny przed snem odłożyć komputer i telefon. Urządzenia te emitują niebieskie światło, które może hamować wydzielanie melatoniny.

Innym powszechnym powodem powstawania worków pod oczami jest przewlekły stres. Jest to spowodowane tym, że osoby cierpiące na niego mają skłonność zatrzymywania wody w organizmie połączonej z niedoborem sny. Oba te czynniki mocno wpływają na powstawanie ciemnych worków pod oczami. Jak jednak wiele osób zdaje sobie sprawę, walka ze stresem nie zawsze jest łatwa. Warto więc pamiętać, by każdego dnia poświęcić przynajmniej 30 minut na relaks. Może to być kąpiel, obejrzenie serialu czy chociażby wypicie filiżanki herbaty w ciszy i spokoju.

„Nie stresuj się" nie działa w ogóle. Jak radzić sobie ze stresem i co mają do tego nasze jelita - odpowiada psychiatra.

Worki pod oczami. Nie tylko przez stres i brak snu

Worki pod oczami powstają jednak nie tylko z powodu niedoboru snu i przewlekłego stresu. Ich pojawienie się może mieć również podłoże genetyczne. Zazwyczaj ma to miejsce kiedy worki pojawiają się u wielu członków najbliżej rodzinny już od wczesnego dzieciństwa. Pozbycie się ich w tym przypadku niemal niemożliwe, choć dzięki metodzie prób i błędów można znaleźć sposoby, które je zniwelują.

Następnym powodem pojawiania się worków pod oczami może być AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Jest to przewlekła choroba objawiająca się intensywnym świądem i pojawianiem się zmian na skórze. Osoby chorujące na tę przypadłość często mają o wiele cieńszą i delikatniejszą skórę niż osoby zdrowe. Tyczy się to nie tylko skóry pod oczami, ale całego ciała. Właśnie dlatego osoby z tą przypadłością mogą mierzyć się z pojawianiem worków pod oczami.

Zapalenie skórno-mięśniowe będące chorobą autoimmunologiczną, w której komórki układu odpornościowego atakują zdrowe komórki skóry i mięśni objawia się okrężnym zaczerwienieniem wokół powiek, które określa się mianem rumienia heliotropowego. Zdarza się, że jest on mylony z workami pod oczami. 

Obrzęk powiek i skóry pod oczami może być również spowodowany niedoczynnością tarczycy. Wynika to ze wzrostu syntezy mukopolisacharydów będących składnikami skóry właściwej odpowiedzialnymi za wiązanie wody w skórze. Ich zbyt duża ilość może być przyczyną obrzęku i pogrubienia skóry dającego efekt worków pod oczami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki