Wiemy, jakie ćwiczenia najlepiej wspomagają pamięć. Każdy może je zrobić

2022-03-15 9:02

Naukowcy prowadzący badania nad niefarmaceutycznymi sposobami poprawy pamięci odkryli, że jeden z rodzajów aktywności fizycznej okazał się wyjątkowo skuteczny. Opublikowane w Medical Communications badania wyraźnie wskazują na ćwiczenia aerobowe. Tym samym okazuje się, że aerobik wpływa pozytywnie nie tylko na nasze mięśnie i kondycję fizyczną, lecz także na pamięć.

Ćwiczenia wspierające pamięć
Autor: Getty Images Ćwiczenia aerobowe wspierają nasza pamięć epizodyczną.

O tym, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na formę naszych mięśni i kondycję, nie trzeba nikogo przekonywać. Uczucie odprężenia i radości po odbytym treningu to nie mniej istotny czynnik motywujący nas do wykonywania ćwiczeń. Regularny trening wzmaga przepływ krwi w okolicach hipokampu, przez co pełni ważną rolę w regulacji stresu, wpływa także na zdolność nauki i zapamiętywania.

Okazuje się że są kolejne powody do tego, by ćwiczyć. Naukowcy sprawdzili wpływ ćwiczeń aerobowych na pamięć osób po 55 roku życia, bez cech demencji, a wyniki ich badań są bardzo zachęcające. Wynika z nich, że ćwiczenia aerobowe mogą stanowić dobrą formę treningu pamięci epizodycznej.

Czym jest pamięć epizodyczna?

Pamięć epizodyczna to ten rodzaj pamięci, który odpowiada za świadomość własnych przeżyć i doświadczeń, dając poczucie tożsamości i ciągłości życia. To jeden z najwcześniej rozwijających się systemów pamięciowych, który niestety zanika wraz z wiekiem. Jak dotychczas nie wynaleziono leków, które mogłyby ten proces zatrzymać czy odwrócić, dlatego naukowcy poszukują sposobów na spowolnienie go poza obszarem farmakoterapii.

Jak ćwiczyć pamięć

Ćwicząc mięśnie, ćwiczysz mózg

"Ćwiczenia aerobowe pozostają jednym z najbardziej obiecujących podejść do poprawy funkcji poznawczych w późnej dorosłości, jednak ich potencjalny pozytywny wpływ na pamięć epizodyczną pozostaje słabo poznany i jest przedmiotem intensywnej debaty" czytamy w opublikowanych wynikach badań. "Wcześniejsze analizy wykazały minimalną poprawę pamięci epizodycznej po ćwiczeniach aerobowych, ale były ograniczone przez restrykcyjne kryteria włączenia i rzadkie badanie parametrów wysiłku".

Badacze mają jeszcze więc sporo do odkrycia, ale to nie oznacza, że na wyniki ich kolejnych badań należy czekać. Trening aerobowy można rozpocząć w każdej chwili (poza szczególnymi wyjątkami) i cieszyć się z jego efektów dużo wcześniej. Ćwiczenia aerobowe są niezbyt obciążającym dla organizmu wysiłkiem fizycznym, który jest dostępny niemal dla każdego. Bo aerobik to nie tylko ćwiczenia na sali, to również jazda na rowerze, bieganie czy pływanie. To każdy rodzaj treningu, który pozwala rozruszać ciało, zwiększyć przepływ krwi i podnieść tętno o około 50-80 % MHR (ang. Maximal Heart Rate).

Systematyczne trening ma ogromny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Tego typu ćwiczenia, zwłaszcza wykonywane na świeżym powietrzu wspierają także odporność organizmu i obniżają zbyt wysokie ciśnienie. Jeśli te argumenty nie są wystarczające, aby zacząć ćwiczyć, zrób to po to, aby przekonać się, jak działa na potreningowy zalew endorfin. To uczucie wyjątkowe i warte nico wysiłku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki