Wiadomo, ile czasu Omikron pozostaje na przedmiotach i skórze. Jest sposób, by się go pozbyć

2022-01-26 8:20

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto sprawdzili, przez ile czasu wariant Omikron koronawirusa pozostaje aktywny na różnych powierzchniach. Badanie wykazało, że spośród wszystkich wariantów SARS-CoV-2 to właśnie Omikron jest w stanie najdłużej przetrwać poza organizmem nosiciela. Jak długo?

Wiadomo, ile czasu Omikron pozostaje na przedmiotach i skórze. Jest sposób, by się go pozbyć
Autor: Getty Images

Omikron jest obecnie wariantem, który - zgodnie z informacjami przekazanymi przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) - dominuje we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Kioto Prefectural University of Medicine (które nie zostało jeszcze zrecenzowane) wykazało, że Omikron jest w stanie przetrwać na powierzchniach znacznie dłużej, niż inne szczepy.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Na powierzchniach plastikowych średni czas przetrwania oryginalnego szczepu oraz wariantu  Delta wynosiły odpowiednio 56 i 114 godzin, wariantu Omikron zaś - 193,5 godziny (czyli ok. 8 dni).

Z kolei na próbkach skóry średni czas przetrwania oryginalnego szczepu to 8,6 godziny, wariantu Delta - 16,8 godziny, zaś wariantu Omikron - 21,2 godziny.

"Nasze badanie wykazało, że Omikron spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących (VOC - variant of concern) jest najbardziej trwały w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego Delty i szybkiego rozprzestrzenienia" - napisano w publikacji naukowej.

Badacze podkreślają, że wszystkie warianty zostały całkowicie dezaktywowane na skórze już po 15 sekundach ekspozycji na środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. Dlatego - jak podsumowali - "Zdecydowanie zachęcamy, by dalej korzystać z takich płynów, zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia".