Nie ufasz szczepieniom? Być może masz depresję. Zaskakujące wyniki badań

2022-01-25 14:45

Osoby mające depresję częściej niż inni wierzą w fake newsy na temat szczepionek – wynika z badania, którego wyniki opublikowano w Journal of the American Medical Association Network Open. Fake newsy na temat szczepionek obejmują całą gamę zagadnień – od stwierdzenia, że są one niebezpieczne dla życia po sugerowanie, że zawierają mikroczipy.

Nie ufasz szczepieniom? Być może masz depresję. Zaskakujące wyniki badań
Autor: Getty Images

Jak wyjaśnił główny autor badania, dr Roy Perlis, psychiatra z Massachusetts General Hospital w Bostonie w komunikacie wydanym przez szpital, depresja sprawia, że chorujący na nią ludzie postrzegają świat inaczej. - Niektórym osobom z depresją świat wydaje się szczególnie niebezpiecznym miejscem. Zastanawialiśmy się, czy ludzie, którzy postrzegają świat w ten sposób, mogą być również bardziej podatni na błędne informacje dotyczące szczepionek. Bo logiczne jest, że jeśli twoim zdaniem świat jest niebezpiecznym miejscem, możesz być bardziej skłonny w to, by uwierzyć w zagrożenie ze strony szczepionek – napisał.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Na potrzeby tego badania zespół pod kierownictwem dr Perlisa przeanalizował odpowiedzi, jakich ponad 15400 dorosłych Amerykanów udzieliło między majem a lipcem 2021r w ankiecie internetowej grupy badawczej The COVID States Project.

Uczestnicy badania w pierwszej kolejności wypełnili kwestionariusz na temat samopoczucia (z uwzględnieniem objawów depresji), następnie zaś odpowiedzieli na pytania dotyczące szczepionek przeciw COVID-19. Fake newsy na temat szczepionek przeciw COVID-19 obejmowały takie twierdzenia, jak to, że zmieniają one ludzkie DNA, zawierają mikrochipy śledzące, zawierają tkanki płuc abortowanych płodów czy mogą powodować niepłodność.

Badanie wykazało, że poziom depresji wśród ankietowanych osób był przynajmniej trzykrotnie wyższy, niż przed pandemią. Z kolei osoby, które miały objawy depresji, były aż 2,2 raza bardziej skłonne do tego, by uznać za prawdziwe co najmniej jeden z czterech wymienionych w ankiecie fake newsów na temat szczepionek. Osoby te były również o połowę mniej skłonne do tego, by się zaszczepić.

Dwa miesiące później naukowcy poprosili 2800 osób uczestniczących w pierwszym badaniu o wypełnienie kolejnej ankiety. Jej wyniki pokazały, że osoby, które w pierwszym badaniu zdradzały objawy depresji, były aż dwukrotnie bardziej skłonne (niż osoby bez takich objawów) do poparcia większej liczby fake newsów na temat szczepionki, niż w pierwszym badaniu, co oznacza, że w tym czasie ich niechęć do szczepień jeszcze się pogłębiła.

-Mimo, że nie możemy stwierdzić, że to depresja spowodowała podatność na fake newsy, analizując dane z drugiego badania wiemy przynajmniej, że depresja pojawiła się przed podatnością na dezinformację. Oznacza to, że to nie fałszywe informacje pogarszały nastrój uczestników badania – stwierdził dr Perlis.

Z badania wynikało również, że związek między depresją a wiarą w fake newsy nie wynikał z otrzymywania wiadomości z różnych źródeł i nie ograniczał się do osób o określonych przekonaniach politycznych czy też określonych grup demograficznych.

- Wyniki badania sugerują, że zajmując się wyjątkowo wysokim poziomem depresji podczas COVID, możemy zmniejszyć podatność ludzi na dezinformację – stwierdził dr Perlis.