WHO rozpoczęło współpracę z FIFA. Chcą zadbać o zdrowie piłkarzy
Światowa Organizacja Zdrowia we współpracy z FIFA uruchamiają kampanie pod nazwą "Podejrzewaj i chroń: żaden mecz nie jest wart ryzyka". Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat wstrząśnienia mózgu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) ogłosiły w tym tygodniu początek globalnej inicjatywy, która ma na celu zwiększeni świadomości na temat wstrząsu mózgu wśród piłkarzy. Kampania o nazwie "Podejrzewaj i chroń: żaden mecz nie jest wart ryzyka" zaprezentowana została w Zurychu, a jej celem jest poprawa ochrony zdrowia zawodników na wszystkich poziomach gry.
Kampania organizowana przez WHO i FIFA. Bezpieczeństwo zawodników
Kampania chce podnieść świadomość na temat faktu, że wstrząs mózgu jest urazowym uszkodzeniem i stanowi ryzyko dla każdego zawodnika na boisku. Za kampanią odpowiedzieli się nie tylko trenerzy i lekarze drużynowi z całego świata, ale również zawodnicy.
Inicjatywę opracowano dzięki szeroko zakrojonych konsultacji z ekspertami FIFA Medical i WHO ds. zdrowia mózgu. Ma ona pomóc rozpoznawać oznaki i objawy wstrząsu mózgu wśród graczy, trenerów i personelu medycznego, ale również wśród całego społeczeństwa.
Jak można się dowiedzieć, objawy mogą pojawić się dopiero po 72 godzinach. Przygotowano również wskazówki, jak bezpiecznie wrócić do gry po podejrzeniu lub potwierdzeniu wstrząsu mózgu.
Te zasoby są dostosowane i mają na celu wzmocnienie pozycji interesariuszy reprezentacji narodowych, klubów i lig zawodowych oraz społeczności amatorskich.
Świadomość ryzyka i objawów. To sposób na zapewnienie bezpieczeństwa
Inicjatywa ma być dostępna na poziomie globalnym za pośrednictwem kanałów FIFA, a zestawy narzędzi mają zostać przesłana do 211 stowarzyszeń członkowskich FIFA na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym.
Prezydent FIFA Gianni Infantino podkreślił, że wstrząs jest urazem mózgu i zawsze należy traktować go poważnie. Gra w piłkę nożną powinna być bezpieczna dla każdego i wszędzie.
Dodał, że znając objawy wstrząsu mózgu i będąc świadomym ryzyka i prawidłowego leczenia, można postawić bezpieczeństwo graczy na pierwszym miejscu.
Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, zaznaczył, że wstrząs mózgu jest problemem zdrowia publicznego budzącym obawy na wszystkich poziomach piłki nożnej i wielu innych sportów. Dlatego wymaga ono większej świadomości i działań.
Co wchodzi w skład kampanii? Trzy filary
Kampania opiera się na trzech głównych filarach skierowanych do odbiorców z drużyn narodowych, klubów i lig zawodowych oraz społeczności amatorskich.
- Pamiętaj - zrozumienie, że wstrząs mózgu musi być traktowany poważnie. Każdy powinien znać typowe objawy i wiedzieć, kiedy udać się do lekarza.
- Podejrzewaj - każda osoba, która doznała pośredniego lub bezpośredniego uderzenia w głowę, twarz, szyję lub ciało, powinna zostać zbadana pod kątem objawów wstrząsu mózgu. Objawy obejmują: ból głowy, nudności, problemy z równowagą, zawroty głowy, zniekształcone/rozmazane lub podwójne widzenie, wrażliwość na światło i/lub hałas, problemy z pamięcią, uczucie senności, dezorientacji lub niezdolności do skupienia uwagi, problemy ze snem.
- Ochraniaj - każda osoba, u której występuje jeden lub więcej objawów wstrząsu mózgu powinna natychmiast opuścić boisko i zostać obejrzana przez lekarza.