Ważna zmiana dawkowania. GIS wydał nowe zalecenia w kwestii witaminy B6

2024-10-21 14:23

Witaminy z grupy B odgrywają kluczową rolę w zachowaniu zdrowia i dobrostanu organizmu, wspierając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz metabolizmu. Szczególnie witamina B6, niedawno objęta nowymi wytycznymi przez GIS, jest niezbędna do produkcji neuroprzekaźników i metabolizmu składników odżywczych. Jakie są zmiany w zaleceniach dotyczących tej witaminy?

Ważna zmiana dawkowania. GIS wydał nowe zalecenia w kwestii witaminy B6
Autor: GettyImages Ważna zmiana dawkowania. GIS wydał nowe zalecenia w kwestii witaminy B6

Witamina B6 - właściwości i wpływ na organizm 

Witaminy z grupy B są kluczowe dla prawidłowej pracy naszego układu nerwowego, dla właściwego metabolizmu i dobrostanu całego ciała. Witamina B6, znana również jako pirydoksyna, odgrywa istotną rolę w wielu procesach biochemicznych, wspierając m.in. metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów.

Ponadto, przyczynia się do produkcji neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, które są niezbędne dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. W związku z tym, witamina B6 może sprzyjać poprawie samopoczucia i redukować objawy depresji.

Sądzi się też, że może zmniejszać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz tego, witamina B6 wspiera funkcje immunologiczne, a także pomaga w produkcji hemoglobiny. 

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 12 Witamina B

Witaminy z grupy B - właściwości i zalety

W przypadku kompleksu witamin B, wszystkie witaminy z tej grupy współdziałają ze sobą, wspierając różne funkcje w organizmie. Odpowiednia dawka witamin z grupy B pomaga w walce z uczuciem zmęczenia.

Ponadto te witaminy także wspierają zdrowie serca, poprawiając funkcje układu krążenia i regulując poziom homocysteiny, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Co więcej, witaminy te są istotne dla zdrowia skóry, włosów i paznokci, wspomagając regenerację tkanek oraz działając jako naturalne przeciwutleniacze.

Czy znasz witaminy z grupy B?

WAŻNE: Zmiana zalecanej dziennej dawki witaminy B6

Często, sięgając po suplementy zawierające w sobie miks witamin, nie zastanawiamy się szczególnie nad tym, czy serwowana dawka konkretnych witamin i minerałów jest odpowiednia.

A warto mieć to na uwadze, szczególnie że nowe badania wskazują na fakt, iż w kwestii dopuszczalnej dziennej dawki, jeśli chodzi o kilka suplementów, byliśmy w błędzie. To dlatego GIS podał nowe wytyczne, jeśli chodzi o witaminę B6.

Zmiana dotycząca witaminy B6 jest o tyle istotna, że jest to zmiana „w dół” – a więc obniżono dzienną zalecaną dawkę. Dotychczas ta dobowa dawka wynosiła 18 mg, teraz spadła do zaledwie 6 mg. Skąd taka zmiana?

O zmianie zdecydował Zespół do spraw suplementów diety, który działa przy GIS. Marek Waszczewski, rzecznik prasowy GIS, cytowany przez portal mgr.farm, przekazał informacje w tej sprawie:

Mając na względzie odpowiedzialność przedsiębiorców i obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów, producenci suplementów diety zawierających witaminę B6 w ilości wyższej niż określa obecna uchwała, powinny dostosować skład oferowanych produktów do aktualnych wymagań odnośnie maksymalnej ilości witaminy B6 w tej kategorii żywności. 

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o budowaniu odporności na infekcje
Materiał sponsorowany

Dlaczego zmieniono zalecaną dawkę witaminy B6? 

Obniżenie maksymalnej dziennej dawki witaminy B6 dyktowane jest opinią EFSA – Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności. Stąd też polscy specjaliści zdecydowali o dostosowaniu polskich zaleceń do europejskich norm.

Jak wynika z powyższej wypowiedzi rzecznika GIS, Marka Waszczewskiego, podmioty odpowiedziale za produkcję suplementów diety, powinny dostosować swoje wyroby do nowych zaleceń. 

Polska na ucho
Doktórka

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki