W płucach odkryto nowy typ komórek. Ich właściwości pomogą w leczeniu chorób

2022-04-05 12:38

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest według Światowej Organizacji Zdrowia trzecią co do częstości przyczyną zgonów na świecie. Zespół badaczy z Uniwersytetu Pensylwanii odkrył nowy typ komórek, które znajdują się głęboko w ludzkich płucach. W opinii ekspertów, komórki te mogą odgrywać kluczową rolę w leczeniu chorób płuc, w tym także POChP.

W płucach odkryto nowy typ komórek. Ich właściwości pomogą w leczeniu chorób
Autor: Getty Images

Komórki ukryte głęboko w ludzkich płucach

Grupa naukowców przeanalizowała ludzką tkankę płuc w celu identyfikacji nowych komórek. Odkryto nowe komórki wydzielnicze dróg oddechowych (RASC). Komórki te wyściełają gałęzie dróg oddechowych głęboko w płucach, a dokładniej w pobliżu struktur pęcherzykowych. To właśnie tam tlen jest wymieniany na dwutlenek węgla.

Zdaniem ekspertów RASC mają właściwości podobne do komórek macierzystych. Są w stanie umożliwić regenerację innych komórek, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pęcherzyków płucnych. Co więcej, badaczom udało się ustalić, że palenie papierosów i powszechna dolegliwość związana z paleniem, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mogą zaburzać funkcje regeneracyjne RASC.

W opinii naukowców skorygowanie tego zakłócenia może być dobrym sposobem leczenia choroby. - Identyfikacja nowych typów komórek, w szczególności nowych komórek progenitorowych, które są uszkodzone w POChP, może naprawdę przyspieszyć rozwój nowych terapii – wyjaśniła jedna z autorek badania dr n. med. Maria Basil.

Poradnik Zdrowie - Choroby płuc

Odkrycie pomoże osobom chorym na POChP

RASC nie występuje w płucach gryzoni, są komórkami wydzielniczymi, które znajdują się w pobliżu pęcherzyków płucnych i produkują białka potrzebne do płynnej wyściółki dróg oddechowych. Oprócz funkcji wydzielniczej, RASC służą jako poprzednicy komórek AT2, czyli pneumocytów II rzędu, regenerując je w celu utrzymania ich populacji i zdrowia pęcherzyków.

Wiadomo, że w choroby płuc powodują nieprawidłowości w komórkach AT2, a teraz naukowcy znaleźli dowody na to, że defekty w komórkach RASC mogą być główną przyczyną tych mankamentów. Co potwierdziły badania - w tkance płucnej osób z POChP, a także osób bez POChP, ale z historią palenia, zaobserwowano wiele komórek AT2, które zostały zmienione w sposób sugerujący wadliwą transformację RASC do AT2.

Autorzy analiz podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, ale odkrycia wskazują na możliwość przyszłych terapii POChP, które będą działać poprzez przywrócenie normalnego procesu różnicowania RASC-do-AT2 – lub nawet poprzez uzupełnienie normalnej populacji RASC w uszkodzonych płucach.

Czym jest przewlekła obturacyjna chorobą płuc?

Charakterystyczne dla przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest uszkodzenie i utrata pęcherzyków płucnych, zaostrzane przez przewlekły stan zapalny. Szacuje się, że rocznie POChP powoduje około 3 miliony zgonów na całym świecie.

Pacjentom, którzy walczą z tą chorobą, przepisuje się zazwyczaj sterydowe leki przeciwzapalne, terapię tlenową. Jednak te metody są w stanie zatrzymać postęp choroby, a nie zastopować lub odwrócić jej skutki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki