W końcu wiadomo, dlaczego cukrzycy często towarzyszy nadciśnienie

2022-02-02 9:25

Czy naukowcom udało rozwiązać się zagadkę, dlaczego tak wiele osób mających nadciśnienie choruje także na cukrzycę? Zdaje się, że tak. Zespół badawczy odkrył peptyd, który kontroluje w organizmie zarówno poziom cukru, jak i ciśnienie krwi.

zbliżenie na dokonywanie pomiaru cukru
Autor: Getty Images

Osoby, które cierpią na nadciśnienie bądź połączenie nadciśnienia i cukrzycy, nawet kiedy przyjmują leki, są w grupie ryzyka zachorowania na schorzenia układu krążenia. Większość leków nie leczy bowiem przyczyny nadciśnienia tętniczego oraz wysokiego poziomu cukru we krwi, a jedynie zwalcza objawy tych dolegliwości.

- Od dawna wiemy, że nadciśnienie i cukrzyca są ze sobą nierozerwalnie związane i wreszcie odkryliśmy przyczynę, które będą teraz informować o nowych strategiach leczenia – powiedział jeden z autorów przeprowadzonych analiz prof. Julian Paton. Zespół badawczy, którego także był członkiem, rozwiązał zagadkę, dlaczego diabetycy tak często cierpią na nadciśnienie tętnicze.

Niewielki białkowy peptyd glukagonopodobny 1 (GLP-1) steruje ciśnieniem krwi oraz poziomem cukru. Odkrycia dokonano dzięki zastosowaniu sekwencjonowania RNA u szczurów z wysokim ciśnieniem krwi i niemających problemów z nadciśnieniem. Okazało się, że receptor, który wyczuwa GLP-1 znajduje się w tętnicy szyjnej. Co ważne – w mniejszym stopniu występuje u gryzoni chorujących na nadciśnienie.

Wcześniejsze badania wykazały, że peptyd zostaje uwalniany ze ściany jelit po jedzeniu. Jego zadaniem jest stymulacja insuliny, dzięki czemu może kontrolować poziom cukru we krwi. Obecnie grupa badaczy dostarcza dowodów na to, że GLP-1 stymuluje także mały narząd czuciowy, który znajduje się w szyi.

- Zlokalizowanie łącza wymagało profilowania genetycznego i wielu etapów walidacji. Nigdy nie spodziewaliśmy się, że GLP-1 pojawi się na radarze, więc jest to bardzo ekscytujące i otwiera wiele nowych możliwości – podkreśla prof. David Murphy. Zdaniem naukowców „ciało szyjne jest punktem zbieżnym, w którym GLP-1 działa jednocześnie, aby kontrolować zarówno poziom cukru we krwi, jak i ciśnienie krwi”.

Poradnik Zdrowie: cukrzyca

Autorzy podkreślają, że ich odkrycia są naprawdę ważne, ponieważ dzięki podawaniu GLP-1 można zredukować dwa główne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, czyli cukier i ciśnienie tętnicze. Leki celujące w receptor GLP-1 są szeroko stosowanie np. w leczeniu cukrzycy, ponieważ pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, ale także ciśnienie, choć mechanizm tego efektu nie został jeszcze dobrze poznany.

Badacze odkryli wiele nowych celów, które mogą doprowadzić do powstania nowych terapii dla chorych na nadciśnienie i cukrzycę. Naukowcy już planują kolejne analizy na ludziach, by móc je zastosować, dzięki czemu pacjenci będą mogli otrzymać najlepsze leczenie. 

Badanie zostało opublikowane w Circulation Research.