Długotrwałe stosowanie leków na nadciśnienie może uszkadzać nerki

2022-01-17 8:26

Wyniki badania, przeprowadzonego przez naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Wirginia sugerują, że długotrwałe stosowanie leków powszechnie zalecanych w celu leczenia niewydolności serca i nadciśnienia tętniczego może być przyczyną uszkodzenia nerek. Naukowcy podkreślają jednak, że to dopiero wstępne wyniki badań, dlatego osoby, które te leki stosują, nie powinny przerywać kuracji.

Długotrwałe stosowanie leków na nadciśnienie może uszkadzać nerki
Autor: Getty Images

Nadciśnienie tętnicze to choroba, na którą na całym świecie cierpi już ponad miliard osób. To główny czynnik ryzyka nie tylko chorób układu krążenia czy udaru, ale również niewydolności nerek, która może prowadzić do śmierci.

Poważnym zaburzeniem, związanym z przewlekłym nadciśnieniem, może być pogrubienie tętnic i przerost naczyń krwionośnych w nerkach, prowadzący do uszkodzenia tego narządu. To właśnie to powikłanie stało się tematem badań naukowców z Uniwersytetu Wirginii, którzy chcieli zrozumieć, dlaczego towarzyszy ono akurat nadciśnieniu tętniczemu.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

W badaniach na myszach oraz próbkach pobranych od pacjentów z nefropatią odkryli, że w procesie tym ważną rolę odgrywają wyspecjalizowane komórki nerkowe - komórki reniny. W normalnych warunkach komórki te wytwarzają reninę, hormon pomagający regulować ciśnienie krwi. Jednak pod wpływem m.in. zmian w materiale genetycznym atakują one ściany naczyń krwionośnych nerek, przez co gromadzą się w nich komórki innego typu, powodujące pogrubienie i usztywnienie nerek. W efekcie krew nie przepływa przez ten organ tak, jak powinna.

Co więcej, badacze zauważyli, że podobny efekt daje długotrwałe stosowanie leków hamujących układ renina-angiotensyna, takich jak inhibitory ACE lub blokery receptora angiotensyny. Leki te znajdują zastosowanie m.in. w leczeniu nadciśnienia, niewydolności serca, stabilnej choroby wieńcowej, zespołu metabolicznego, czy w pierwotnej i wtórnej prewencji udaru mózgu.

Badacze podkreślają, że leki te mogą uratować życie, dlatego nie wolno przerywać ich stosowania. Ich zdaniem konieczne są jednak dalsze badania, które pomogą lepiej zrozumieć długotrwały wpływ tych preparatów na nerki.

 „Należy przeprowadzić prospektywne, randomizowane badania w celu określenia stopnia uszkodzenia funkcjonalnego tkanek u pacjentów przyjmujących leki na kontrolę ciśnienia krwi ” – twierdzi dr Ariel Gomez z Departamentu Pediatrii i Centrum Badań nad Zdrowiem Dziecka na Uniwersytecie Wirginii. „Trzeba też ustalić, jak zapobiegać podobnym uszkodzeniom w trakcie leczenia nadciśnienia za pomocą obecnie dostępnych leków”.

Z kolei inna autorka wspomnianego badania, dr Maria Luisa Sequeira Lopez, zauważyła:  „Nasze badania pokazują, że za uszkodzenia odpowiadają komórki produkujące reninę. Obecnie skupiamy się na zrozumieniu, w jaki sposób te komórki, tak ważne w regulowaniu ciśnienia tętniczego, ulegają takim przemianom i indukują uszkodzenia nerek. Konieczne jest zidentyfikowanie wytwarzanych przez te komórki substancji, które prowadzą do niekontrolowanego wzrostu naczyń w nerkach".