W aptekach brakuje ważnego antybiotyku. "Lek jest czasowo niedostępny"

2022-06-10 10:16

Z półek aptek zniknął ważny antybiotyk. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych u dorosłych i dzieci. Kiedy lek wróci do sprzedaży?

apteka
Autor: Getty Images Długi ma co 5. apteka

- Lek jest czasowo niedostępny z powodów produkcyjno-dystrybucyjnych - czytamy w komunikacie serwisu gdziepolek.pl. Chodzi o znany antybiotyk, który zaleca się zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom.

Zinnat – co to za lek?

Zinnat jest antybiotykiem, który zaleca się w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Lek jest wydawany wyłącznie na receptę. W aptekach brakuje granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej.

Antybiotyk należy do grupy leków cefalosporynowych. Ma w sobie substancję czynną cefuroksym. Jego zadaniem jest zwalczanie zakażania poprzez zahamowanie procesu ich namnażania.

Zinnat - zastosowanie

Lek można stosować u dzieci powyżej 3. miesiąca życia oraz osób dorosłych. Stosuje się go w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na cefuroksym. Najczęściej wykorzystuje się go w leczeniu infekcji:

  • zatok
  • ucha środkowego
  • gardła
  • układu moczowego
  • płuc lub klatki piersiowej,
  • skóry i tkanek miękkich.

Preparat jest stosowany także w leczeniu wczesnej postaci boreliozy.

Antybiotyki: prawdy i mity

Kiedy lek wróci do aptek?

Zgodnie z zapowiedziami, Zinnat niedługo znów trafi na apteczne półki. Portal gdziepolek.pl wyjaśnia: "Otrzymaliśmy od producenta informację, że przewidywany termin dostępności antybiotyku Zinnat w granulacie to II połowa czerwca".