Uwaga na sfałszowany Ozempic. GIF alarmuje: tak rozpoznasz podróbkę

2023-10-20 9:56

Problem z lekiem Ozempic ma kolejne odsłony. Tym razem GIF informuje o sfałszowaniu leku i przestrzega, że preparat dostał się do legalnego łańcucha dostaw na terenie Unii Europejskiej. Wiemy na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Uwaga na sfałszowany Ozempic. GIF alarmuje: tak rozpoznasz podróbkę
Autor: Fot. Pexels/Pavel Danilyuk

W ostatnim czasie Ozempic zyskał wyjątkową popularność. Choć lek przeznaczony jest dla osób chorujących na cukrzycę typu II, to coraz chętniej sięgają po niego osoby, które chcą zwalczyć otyłość. Popyt może stanowić źródło nawarstwiających się problemów. 

Cukrzyca - objawy, przyczyny

Sfałszowany Ozempic. Tym razem nie chodzi o duńskiego producenta

Nie tak dawno informowaliśmy o tym, że z aptek wycofano określone serie leku Ozempic, ponieważ ustalono, że preparat, który pochodził z Danii jest sfałszowany. Dziś jednak mamy do czynienia z kolejną groźną sytuacją. 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny 19 października br. wydał ostrzeżenie z którego wynika, że kolejny sfałszowany Ozempic pojawił się na rynku. Co gorsza preparat przedostał się do legalnego łańcucha dostaw na terenie Unii Europejskiej.

Specjaliści zwrócili uwagę na różnice między oryginalnym a fałszywym lekiem. Dlatego, aby uniknąć niebezpieczeństwa warto zwrócić uwagę na następujące ustalenia:

  • za pomocą oryginalnego wstrzykiwacza Ozempic można nastawić tylko jedną dawkę np. 1 mg, to znaczy, że w okienku dawki, podczas nastawiania dawki, widoczna jest tylko jedna cyfra, czyli np. 1;
  • podczas przekręcania licznika dawki i nastawiania dawki, wstrzykiwacz nie wydłuża się, żaden element się nie rozkręca się, ani nie wysuwa;
  • brak jest skali na części szklanej wkładu widocznej przez okienko wstrzykiwacza.

Sfałszowany Ozempic. Sprawdź etykietę

Poza zmianą w wyglądzie wstrzykiwaczy GIF zauważa, że sfałszowany preparat zawiera etykietę w języku niemieckim. Specjaliści zaznaczają, że choć na ten moment nie odnotowano w Polsce pojawienia się podrobionego leku, to jednak zaleca się, aby pacjenci sprawdzali ulotkę i porównywali wygląd wstrzykiwacza.

Nie należy używać preparatu, jeśli wzbudza choćby najmniejsze wątpliwości. Jeśli jednak otrzymamy sfałszowany lek, koniecznie trzeba oddać go do apteki. Ważne również jest to, aby zaopatrywać się w preparaty sprzedawane w legalnych aptekach.

Sfałszowany Ozempic. Różnice pomiędzy oryginalnym a podrobionym lekiem
Autor: Fot. Główny Inspektorat Farmaceutyczny/gov.pl

Po czym poznać fałszywy Ozempic z Niemiec?

GIF przekazał kilka cennych wskazówek, które mają na celu wzbudzenie czujności. Po pierwsze wspomniana niemiecka etykieta, po drugie różnice w wyglądzie. Oto lista wytycznych, które charakteryzują podrobiony lek:

  • sfałszowany wstrzykiwacz umożliwia nastawienie różnych dawek od 0 do 80, zatem podczas nastawiania dawki, w okienku dawki, mogą być widoczne różne dawki i jest ich wiele;
  • podczas przekręcania licznika dawki wstrzykiwacz wydłuża się, czyli wysuwa się z niego element, na którym widoczne są różne cyfry i liczby od 0 do 80;
  • skala oraz liczby widoczne są na części szklanej wystającej z części plastikowej wstrzykiwacza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki