Tyle godzin snu tracisz przez upały, a będzie tylko gorzej. "Temperatury wyższe niż przeciętne niszczą ludzki sen"

2022-06-27 12:52

Czy upał ma wpływ na sen? Okazuje się, że wysokie temperatury nie sprzyjają nocnemu wypoczynkowi, tylko wręcz przeciwnie - wpływają na jego skrócenie. Według naukowców, w wyniku globalnego ocieplenia, tendencja ta ma się pogłębiać z biegiem lat.

Kobieta nie może spać
Autor: Getty Images

Naukowcy przeanalizowali miliardy pomiarów snu wykonanych przez smartwatche na całym świecie. Wyniki wykazały, że wysokie temperatury spowodowane zmianą klimatu są powiązane ze znacznym skróceniem czasu snu, co odpowiada około 11 nocom snu skróconego każdego roku.

Badacze twierdzą, że rosnące z roku na rok temperatury w nocy tylko pogorszą sytuację. Do 2099 roku, jeśli nic nie zostanie zrobione, aby ograniczyć emisje paliw kopalnych, naukowcy przewidują, że upalne noce mogą spowodować erozję nawet 58 godzin snu na osobę rocznie.

Szczególnie większą utratę snu spowodowaną nocnymi temperaturami odnotowuje się w krajach o niższych dochodach, z ograniczonym dostępem do wentylatorów elektrycznych lub klimatyzatorów.

"W tym badaniu dostarczamy pierwszych dowodów na skalę globalną, że temperatury wyższe niż przeciętne niszczą ludzki sen" – mówi główny autor i behawiorysta, Kelton Minor z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Krócej śpisz? To przez upał

"Pokazujemy, że ta erozja snu występuje głównie poprzez opóźnienie zasypiania i budzenie się podczas upałów" - tłumaczy Minor.

Ustalenia opierają się na danych z urządzeń do śledzenia snu u ponad 47 000 osób w 68 krajach. Ponad 7 milionów ich zapisów porównano następnie z globalnymi danymi meteorologicznymi.

Autorzy badania stwierdzili, że w bardzo ciepłe noce, powyżej 30 stopni Celsjusza, czas snu skraca się średnio o 14 minut. Tymczasem nocne temperatury wyższe niż 25 stopni Celsjusza nieznacznie zwiększyły prawdopodobieństwo snu poniżej 7 godzin.

W dłuższej perspektywie utraty minut ze snu mogą się sumować, negatywnie wpływając na ludzkie zdrowie i produktywność.

Przyczyny skracania snu w wyniku wysokich temperatur

Dlaczego nie możemy spać kiedy jest gorąco? "Nasze ciała są wysoce przystosowane do utrzymywania stabilnej temperatury wnętrza ciała, od czego zależy nasze życie" – wyjaśnia Minor.

"Ale każdej nocy robią coś niezwykłego, o czym większość z nas nie zdaje sobie sprawy – przekazują ciepło z naszego rdzenia do otaczającego środowiska, rozszerzając nasze naczynia krwionośne i zwiększając przepływ krwi do naszych rąk i stóp" - dodaje.

Jeśli otaczające środowisko jest cieplejsze niż my, nasze ciała nie mogą oddawać ciepła podczas snu. W wilgotne noce odprowadzanie ciepła z organizmu staje się jeszcze trudniejsze. Ma to wpływ na zaburzenia snu i utrudnione zasypianie.