Lepiej spać razem czy osobno? Ta opcja obniża ryzyko depresji, lęku i stresu

2022-06-10 16:31

Dla niektórych spanie z ukochaną osobą w jednym łóżku jest po prostu męczące i wiąże się z gorszą jakością wypoczynku. Tylko że to nie jest korzystne dla zdrowia – taki wniosek wysunęli amerykańscy naukowcy z uniwersytetu publicznego w Arizonie. Zalecają, żeby nie spać w pojedynkę.

Spanie w jednym łożku
Autor: Getty Images

Spanie z ukochaną osobą uznawane jest za dowód miłości i namiętności. Co więcej, korzystnie wpływa na zdrowie. Są na to dowody naukowe! Zdaniem ekspertów z uniwersytetu publicznego w Arizonie w Stanach Zjednoczonych spanie w pojedynkę nie poprawia wcale jakości snu. Okazuje się, że zdecydowanie lepiej dzielić łóżko z partnerem.

Zdrowo jest spać obok tego, którego kochasz

W ramach badania naukowcy analizowali dane dotyczące snu ponad 1000 uczestników w wieku produkcyjnym. Wykorzystali w nim kilka narzędzi m.in. wskaźnik nasilenia bezsenności, skala senności Epworth i ocenę bezdechu. Co dokładnie wywnioskowano?

Jak pokazują wyniki badań, osoby, które spały przez większość nocy z partnerem, zmagały się o wiele rzadziej z problemami bezsenności, niż ci, którzy spali w pojedynkę. Ale to nie koniec korzyści. Spanie z ukochaną osobą pozwala łatwiej zasnąć, zapewnia dłuższy i spokojniejszy sen oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, depresji, lęku i stresu. Dzielenie łóżka wiąże się z wyższą satysfakcją z życia i związku. Według naukowców, o ile spanie z partnerem przynosi tyle pozytywów, tak dzielnie łóżka z dzieckiem wzmaga stres.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia snu

Doniesienia naukowe skomentował główny autor badania Brandon Fuentes z wydziału psychiatrii na Uniwersytecie Arizony. Stwierdził, że warto spać z partnerem lub małżonkiem w jednym łóżku nie tylko ze względu na utrzymanie namiętności. Jak dodał, to, w jakich warunkach i z kim śpimy, ma ogromny wpływ na jakość snu i stan zdrowia.

Współautor badania dr Michael Grandner podkreślił, że mało jest analiz, które podejmują to zagadnienie. – Nasze odkrycie sugeruje, że to, czy śpimy sami, czy z partnerem lub zwierzęciem domowym, może mieć wpływ na zdrowie – podsumował.

Fragmenty badania ukazały się w czasopiśmie "Sleep".