To pierwszy objaw raka jelita grubego. Przełomowe odkrycie badaczy
Jest drugim najczęściej występującym nowotworem w Polsce. Każdego roku kilkanaście tysięcy pacjentów słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ta podstępna choroba rozwija się niepostrzeżenie i we wczesnym etapie rozwoju nie daje specyficznych objawów. Wyjątkowe odkrycie badaczy może to jednak zmienić. Wiedzą już, jaki jest pierwszy symptom.
Rak jelita grubego jest podstępnym i niezwykle trudnym do wykrycia nowotworem. Dlatego, że długo nie daje specyficznych objawów, co niestety utrudnia jego rozpoznanie. Jak podaje onkonet.pl, choroba u około 20 proc. pacjentów diagnozowana jest w stadium rozsiewu. Najczęściej cierpią na nią osoby po 50. roku życia, chociaż może także wystąpić w młodszym wieku.
Wśród najczęstszych objawów raka jelita grubego wymienia się m.in. bóle brzucha, zmiany rytmu wypróżnień, krew w kale, osłabienie ogólne, niedokrwistość z niedoboru żelaza, nawracające biegunki i zaparcia oraz utrata masy ciała. W wielu przypadkach we wczesnym stadium nowotwór rozwija się bez symptomów.
Naukowcy wskazali pierwszy objaw raka jelita grubego
14-17 października odbyło się spotkanie ekspertów United European Gastroenterology 2023. Podczas tego wydarzenia grupa naukowców przedstawiła przełomowe badania. Nawet nie zdążono jeszcze ich opublikować w prestiżowym czasopiśmie naukowym.
Uczeni zasugerowali, że istnieje związek między rakiem jelita grubego a mikrobiomem jelitowym. W ramach przeprowadzonej analizy wzięli pod lupę 8208 przypadków biopsji okrężnicy wykonanych w ciągu 50 lat. Dane pochodziły z holenderskiej bazy ogólnokrajowej z podziałem na konkretne schorzenia.
Następnym etapem było zbadanie funkcji i składu mikrobiomu jelitowego pacjentów, u których stwierdzono zmiany przednowotworowe jelita grubego w latach 2000-2015 oraz osób ze zmianami w stadium rozwoju po pobraniu próbek kału między 2015 a 2022 rokiem. Nowo otrzymane wyniki porównali z prawidłowymi wynikami kolonoskopii, czyli badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Komentarz lekarza: "ogromny przełom"
Wnioski, płynące z tej analizy, są bardzo obiecujące. U pacjentów z patologicznymi zmianami rozpoznano większą różnorodność mikrobiomu jelitowego w porównaniu z osobami bez problemów zdrowotnych. Zdaniem badaczy na skład mikorobiomu miał wpływ dany rodzaj pojawiających się zmian.
Co więcej, u chorych zidentyfikowano w mikrobiomie bakterie B. fragilis, które we wcześniejszych analizach były łączone ze stanami przednowotworowymi. Według ustaleń obecność wskazanych mikroorganizmów można traktować jako zapowiedź tych zmian.
Doniesienia naukowe skomentował gastroenterolog, dr Babak Firoozi z Memiorial Care Orange Coast Medical w Kalifornii. W jego opinii wyniki badania są interesujące, dlatego, że mogą pozwolić na analizę mikrobiomu jelitowego danego pacjenta w celu określenia ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.
- Jeśli wyniki uda się potwierdzić podczas kolejnych testów, będzie to "ogromny przełom". Nie tylko usprawniający badania przesiewowe, ale też umożliwiający wytypowanie pacjentów z grup ryzyka i wczesną terapię z wykorzystaniem probiotyków – podsumował lekarz.
Polecany artykuł: