Mikrobiota jelitowa wpływa na zdolność odchudzania. Nowe badania

2021-09-15 13:23

Według nowych badań, mikrobiota jelitowa wpływa na zdolność do utraty wagi u ludzi. Odkrycia opublikowano w tym tygodniu w mSystems, ogólnodostępnym czasopiśmie American Society for Microbiology.

„Twój mikrobiom jelitowy może pomóc w utracie wagi lub wręcz przeciwnie - znacznie utrudnić proces odchudzania. Otwiera to możliwość podjęcia próby zmiany mikrobiomu, aby usprawnić procesy odchudzania” – powiedział główny autor badania - dr Christian Diener, naukowiec z Institute for Systems Biology w Seattle.

5 błędów spowalniających odchudzanie

Aby przeprowadzić badanie, dr Diener i współpracownicy skupili się na grupie osób, które wzięły udział w badaniu interwencyjnym dotyczącym stylu życia. Zamiast konkretnej diety lub programu ćwiczeń, interwencja ta obejmowała komercyjny program coachingu behawioralnego w połączeniu z poradami dietetyka i pielęgniarki.

Naukowcy skupili się na 48 osobach, które traciły ponad 1% masy ciała w skali miesiąca w okresie od 6 do 12 miesięcy oraz na 57 osobach, które nie straciły na wadze i miały stabilny wskaźnik masy ciała (BMI) w tym samym okresie. 

Po sprawdzeniu wieku, płci i wyjściowego BMI, naukowcy zidentyfikowali 31 podstawowych, funkcjonalnych cech metagenomicznych stolca, które były związane z odpowiedziami na utratę masy ciała.

Głównym odkryciem było to, że zdolność mikrobiomu jelitowego do rozkładania skrobi została zwiększona u osób, które nie schudły. Kolejnym kluczowym odkryciem było to, że geny, które pomagają bakteriom namnażać się, replikować i budować ściany komórkowe, zostały zwiększone u osób, które straciły na wadze.

Polecany artykuł:

Mikrobiota a odporność

Badania wykazały, że poprzez zmianę diety, można zmienić skład bakterii w jelitach. Według dr Dienera, jeśli ktoś ma skład genów bakterii jelitowych utrudniający utratę wagi, być może należy zmienić jego dietę, aby wpłynąć na skład bakterii, który pomógłby w procesie odchudzania.

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.