To, czy jesteś nosicielem tego pasożyta, można wyczytać z oczu. Zakażona jest nawet połowa z nas

2022-05-17 12:45

Ten pasożyt jest w stanie zarazić każdego ssaka lub ptaka. Zarażają się nim ludzie na wszystkich kontynentach, a po zarażeniu stają się jego nosicielem na całe życie. Dotychczas nie wynaleziono leku, który mógłby go wyeliminować z organizmu. Nie ma też szczepionki zatwierdzonej do stosowania u ludzi. Jednak najnowsze badanie wykazało, że toksoplazmozę można zobaczyć w oczach.

Oko
Autor: Getty Images

Szacuje się, że na całym świecie 30–50% ludzi jest zarażonych pasożytem Toxoplasma, a liczba infekcji może wzrastać szczególnie w Australii. Wyniki badań przeprowadzonych w bankach krwi i klinikach ciążowych w całym kraju w latach 70. wykazały, że wskaźnik infekcji wynosi 30%. Jednak ostatnie badanie społeczności zachodniej Australii dowodzi, że zarażonych tym pasożytem zostało 66% osób.

Poradnik Zdrowie: pasożyty

Toksoplazmoza widoczna w oczach

Choroba wywoływana przez pasożyta Toxoplasma może powodować blizny w tylnej części oka. Naukowcy szukali oznak choroby u zdrowych ludzi i okazało się, że znaczna ich liczba nosi ślad zakażenia pasożytem Toxoplasma.

Toxoplasma bardzo lubi siatkówkę, czyli wielowarstwową tkankę nerwową, która wyściela oko i generuje widzenie. Zarażenie pasożytem może powodować nawracające ataki zapalenia siatkówki i trwałe bliznowacenie siatkówki. Jest to tzw. toksoplazmoza oczna.

Badania medyczne pokazują, że ten stan zwykle dotyka zdrowych dorosłych. Jednak u osób w podeszłym wieku, u kobiet w ciąży lub osób z osłabionym układem odpornościowym, przebieg choroby może być znacznie cięższy.

Atak aktywnego zapalenia powoduje „męty” i niewyraźne widzenie. Kiedy stan zapalny przechodzi w blizny, może dojść do trwałej utraty wzroku.

Naukowcy zbadali osoby z toksoplazmozą. Okazało się, że pogorszenie widzenia odnotowano u ponad 50%, a 25% było nieodwracalnie niewidomych.

Jak uchronić się przed toksoplazmozą?

Aby uchronić się przed zakażeniem pasożytem toxoplasma, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Należy myć przed jedzeniem świeże owoce i warzywa. Nie można pić również nieoczyszczonej wody (prosto z rzek lub strumieni).

Podczas zmiany żwirku dla kota należy nosić rękawiczki, a następnie umyć ręce.