Ten prosty składnik pomoże osobom z zespołem Downa? “Znaczna poprawa w uczeniu się”
Na łamach Journal of Alzheimer's Disease opublikowano najnowsze wyniki badań, które wskazują, że spożywanie oliwy ma dodatkowe zalety. Tym razem skupiono się na funkcjach poznawczych osób z zespołem Downa. Sprawdzamy, co ostatecznie udało się ustalić.
Przyjmuje się, że u jednej na tysiąc osób stwierdzany jest zespół Downa. Każdego roku rodzi się od ok. 3 do 5 tys. dzieci właśnie z tego rodzaju zaburzeniem chromosomowym. Naukowcy wskazują, że na przestrzeni lat udało się wydłużyć ich średni czas życia, natomiast wciąż opracowywane są nowe metody, których zadaniem jest poprawa jakości życia. Najnowsze badania dają nadzieję.
Oliwa z oliwek wsparciem dla osób z zespołem Downa? Nowe odkrycie
Naukowcy z Temple University w Filadelfii oraz University of Bari “Aldo Moro” we Włoszech opublikowali badania na łamach Journal of Alzheimer's Disease, pt.”Extra virgin olive oil beneficial effects on memory, synaptic function, and neuroinflammation in a mouse model of Down syndrome”. Celem pracy naukowej było zweryfikowanie, czy spożywanie oliwy z oliwek wpłynie na poprawę funkcji poznawczych u osób z zespołem Downa.
Zespół Downa to najczęstsza uwarunkowana genetycznie forma niepełnosprawności zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Specjaliści jednak zauważyli, że choć średnia długość życia wzrosła z 40. do 60. lat, to jednak właśnie w tej grupie znacznie częściej diagnozuje się chorobą Alzheimera.
Badania wykazały, że osoby z zespołem Downa, które skończyły 40 lat, często mierzą się ze znacznymi zaburzeniami pamięci, problemami z koncentracją, czy uczeniem się. Obserwacje te dotyczą aż 50% przypadków. Objawy te są podobne do choroby Alzheimera, stąd badacze postanowili sprawdzić, czy włączenie do codziennej diety oliwy z oliwek poprawi wyniki takich osób.
Oliwa poprawi pamięć osób z zespołem Downa?
Należy podkreślić, że wspomniane badania przeprowadzono na ten moment wyłącznie na mysich modelach. A zatem do potwierdzenia ustaleń niezbędne są badania kliniczne. Niemniej postanowiliśmy przyjrzeć się tej pracy nieco bliżej.
Przez pięć miesięcy gryzoniom z zespołem Downa podawano oliwę w formie dodatku do potraw. Po tym czasie przeprowadzono testy, których celem była ocena zaburzeń funkcji poznawczych, w tym upośledzenie pamięci, czy uczenia się każdej z mysz.
W kolejnym kroku zmierzono ich funkcję synaptyczną oraz oceniono tkanki mózgowe pod kątem występowania zapalnych biomarkerów. Na bazie zabranych informacji ustalono, że osobniki, które otrzymywały oliwę z oliwek, cechowały się poprawą funkcji synaptycznych. Udało się także obniżyć poziom kilku biomarkerów o charakterze prozapalnym.
Autorzy dodają, że zarówno badania przedkliniczne jak i kliniczne wskazują, że główny składnik diety śródziemnomorskiej, jakim bez wątpienia jest oliwa z oliwek extra virgin, wpływa korzystnie na mózg i funkcje poznawcze.
Jednak, aby potwierdzić informacje pozyskane na mysich modelach w kontekście osób z zespołem Downa, konieczne są dalsze badania. Natomiast pozytywne ustalenia dają nadzieję na to, że ten łatwo dostępny składnik ma duży potencjał. Stąd już dziś warto włączyć go do diety choćby przez wzgląd na wiele innych cennych właściwości.