Ten nowotwór zabrał Tomasza Komendę. Objawów długo nie widać

2024-02-22 11:10

Informacja o śmierci Tomasza Komendy wstrząsnęła całą Polską. Zmarł w wieku 46 lat. Jego brat Gerard potwierdził, że od dwóch lat mężczyzna walczył z chorobą nowotworową. Cierpiał na raka płuc. „Do końca pozostałeś niezłomny” - napisał w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych. Oto, jakie daje objawy jeden z najbardziej agresywnych nowotworów. Zwróć na nie szczególną uwagę.

Tomasz Komenda
Autor: AKPA

Zmarł Tomasz Komenda po wielomiesięcznej, ciężkiej walce z groźną chorobą nowotworową. Mężczyzna latem 2023 roku udzielił wywiadu dziennikarce „Gazety Wyborczej”, w którym wyznał, że przechodzi leczenie onkologiczne z pomocą chemioterapii.

Leczę się, jestem na chemii, włosy już mi odrosły. Żyję, z tym, że był rak, teraz nie ma, ale nie wiadomo, czy znowu nie wróci. Do operacji się nie nadawał. Ciężko mam. Ciekawe, kiedy zrzucę w końcu ten krzyż, już należałoby mi się trochę spokoju – powiedział mężczyzna. Nie poruszył już więcej tego tematu w mediach.

Nie żyje Tomasz Komenda. Walczył z groźnym nowotworem

Tomasz Komenda chorował na raka płuc, który jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. 21 lutego zmarł w wieku 46 lat. Przyczynę śmierci potwierdził brat mężczyzny, Gerard Komenda. „Światełko życia mojego brata po dwuletniej walce z nowotworem zgasło. (…) Do końca pozostałeś niezłomny” – czytamy w poście opublikowanym w mediach społecznościowych.

Niestety, co roku ponad 23 tys. osób słyszy diagnozę: „to rak płuc” i podobna liczba chorych umiera. W Polsce ten nowotwór stanowi przyczynę około 30 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn i około 17 proc. u kobiet.

Ta choroba jest niezwykle podstępna, ponieważ rozwija się po cichu i na początku nie daje charakterystycznych objawów. Dlatego najczęściej diagnozowana jest w zaawansowanym stadium, często już w stadium rozsiewu.

Choroba Tomasza Komendy. Zaatakował go rak płuc

Rak płuc to agresywny nowotwór, który szybko zwiększa swoją masę i rozprzestrzenia się na inne narządy, m.in. do kości, wątroby, nadnerczy, centralnego układu nerwowego. Rokowania w tej chorobie nie są dobre ze względu na zbyt późne rozpoznanie. Według statystyk jedynie 13,6 mężczyzn i 18,5 kobiet ma szanse na przeżycie 5 lat od rozpoznania nowotworu. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zaliczyła raka płuc do najbardziej zabójczych nowotworów.

W raku płuc, jak w każdej chorobie nowotworowej, liczy się czas. Im wcześniej zostanie wykryty, tym szybciej można podjąć leczenie onkologiczne. Dlatego, gdy ciało wysyła nam sygnały, warto na nie reagować zawczasu. Wczesne objawy raka płuc często są bagatelizowane lub przypisywane innym schorzeniom (np. przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc), co z kolei opóźnia postawienie diagnozy w porę. 

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Objawy raka płuc – nie ignoruj ich

Jakie symptomy powinny wzbudzić czujność? Na stronie rządowej gov.pl wymieniono kilka objawów raka płuc, których nie należy ignorować. Są to:

Jeśli zauważysz u siebie lub swoich bliskich jakikolwiek niepokojący sygnał, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Ten może skierować na badanie rentgenowskie klatki piersiowej lub ewentualnie zlecić kolejne badania diagnostyczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki