Ten napój uwielbiają dzieci i dorośli. Powoduje zaburzenia poznawcze i stres oksydacyjny

2022-08-19 14:34

Napoje gazowane wciąż cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza u młodych osób. Nie od dziś wiadomo, że wyróżniają się one dużą zawartością cukru. Jednym z najczęściej wybieranych jest cola. Najnowsze badanie dowodzi, że jej spożywanie ma duże znaczenie w ryzyku rozwoju zaburzeń pamięci i stresu oksydacyjnego w mózgu.

Dziecko pije colę
Autor: Getty Images

Kolorowe, gazowane napoje mają wiele konsekwencji zdrowotnych. Najczęściej słyszy się o tym, że sprzyjają tyciu ze względu na dużą zawartość cukru. Ich spożywanie to nic innego jak dostarczanie organizmowi pustych kalorii. Jednak nie jest to jedyna konsekwencja picia słodkich napojów. Naukowcy z University of Southern Santa Catarina w Brazylii odkryli negatywny wpływ spożywania coli na mózg.

W formie 24: czym zastąpić cukier?

Badanie potwierdziło negatywny wpływ picia coli ma mózg

Okazuje się, że picie napojów na bazie coli przez szczury miało znaczny wpływ na wzrost markerów stresu biologicznego w ich mózgach. Badanie trwało 68 dni i polegało na podzieleniu szczurów na dwie grupy. Pierwsza z nich otrzymywała napoje bezalkoholowe na bazie coli (ze stałym dostępem do czystej wody w razie potrzeby), a druga grupa piła samą wodę.

Po tym czasie szczury poddano testom w labiryncie, oceniającym ich pamięć i koncentrację. Następnie, po uboju, przebadano mózgi zwierząt. Okazało się, że wpływ coli na mózgi, zwłaszcza młodych osobników, był ogromny. Gryzonie miały znaczne zaburzenia pamięci, a wyniki testów w labiryntach były znacznie niższe, niż tych, które spożywały tylko wodę.

Po przeanalizowaniu tkanek okazało się, że szczury pijące colę miały znacznie wyższe poziomy markerów stresu oksydacyjnego. Wynik ten dotyczył gryzoni w każdym wieku. Badanie sugeruje, że w pod wpływem spożywania coli w mózgach zwierząt zachodziły zmiany biologiczne, ale w rezultacie młodsze szczury były bardziej podatne na zmiany zachowania.

Odkrycie to potwierdza wcześniejsze badania sugerujące związek ze spożywaniem bezalkoholowych słodkich napoi z neurodegradacją i zaburzeniami poznawczymi, przy czym wyższy poziom stresu oksydacyjnego jest również silnie powiązany ze zwiększonym ryzykiem demencji.

Interpretacja tych wyników może sugerować, że u ludzi zachodzą podobne procesy. I choć potrzeba większej ilości badań, by potwierdzić tę tezę, naukowcy radzą, by dla dobra mózgu zrezygnować z picia coli i zamiast tego sięgać po wodę.