Te 4 produkty pomagają pozbyć się tłuszczu z brzucha. Wśród nich jest fasola

2022-07-15 10:15

Trzymasz dietę, ćwiczysz, a mimo tego waga nadal nie drgnęła. Być może nadszedł czas, aby przyjrzeć się składnikom, jakie spożywasz. Są cztery produkty, które wspierają przemianę materii i pomagają zrzucić nadprogramowe kilogramy. Co jeść, aby pozbyć się oponki na brzuchu?

Kobieta robi koktajl z zielonych warzyw
Autor: Getty Images

Otyłość brzuszna, określana potocznie oponką, jest zmorą wielu osób. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje tłuszczu brzusznego: podskórny (podskórna tkanka tłuszczowa) i trzewny, który gromadzi się wokół ważnych narządów jamy brzusznej pod mięśniami. Nadmiar tłuszczu trzewnego jest niebezpieczny i może prowadzić do rozwoju wielu chorób – od cukrzycy po demencję.

Często się mówi, że tłuszcz trzewny dobrze odzwierciedla sposób odżywiania jego właściciela. Za zwiększenie jego ilości odpowiada między innymi częste spożywanie węglowodanów prostych (wysokoprzetworzonych produktów, alkoholu) oraz tłuszczów trans. Warto zatem wprowadzić do diety cztery produkty, które pomogą pozbyć się nadmiaru tłuszczu z brzucha.

Awokado dla utraty wagi

W badaniu opublikowanym na łamach "Journal of Nutriition" sprawdzono, czy jedzenie awokado ma wpływ na tzw. otyłość brzuszną (inaczej otyłość trzewną). Wzięło w nim udział 105 uczestników w wieku od 25 do 45 lat. Każdy z nich zmagał się z otyłością lub nadwagą. Część badanych spożywała dziennie jedno awokado przez 12 tygodni. Okazało się, że u tych osób doszło do znacznej redukcji tkanki tłuszczowej trzewnej.

Mimo że awokado uchodzi za prawdziwą bombę kaloryczną (w 100 g zawiera 169 kcal), to skutecznie zaspokaja głód. Sprawia, że czujemy się syci na długi czas.

Owoce w diecie odchudzającej i w zdrowym żywieniu. Dietetyk radzi

Jeżyny na zdrowe odchudzanie

Wyjątkowo smaczne, soczyste i bardzo zdrowe jeżyny zawierają dużo wody. Dlatego też są zaliczane do owoców niskokalorycznych, które mogą śmiało gościć w dietetycznym menu. Są bogatym źródłem polifenoli, a szczególnie antocyjanów. Zawarta w jeżynach specjalna substancja tzw. katechina spowalnia wchłanianie tłuszczów.

Fasola pomocna w walce z fałdkami na brzuchu

Tłuszcz trzewny można zwalczyć, spożywając fasolę. Ta roślina strączkowa świetnie nadaje się jako składnik przeróżnych dań, ale także ciast i deserów. Ceniona jest ze względu na bardzo dużą zawartość błonnika, który reguluje wchłanianie tłuszczów i węglowodanów w organizmie. Do tego produkty obfitujące w błonnik są jednocześnie niskokaloryczne. Sprawiają, że jemy mniej, przyswajamy mniej tłuszczów i cukrów oraz usprawniamy pracę jelit, a w rezultacie tracimy zbędne kilogramy.Według amerykańskich naukowców z Wake Forest Baptist Medical Centre spożywanie produktów z wysoką zawartością błonnika może pomóc w redukcji tłuszczu trzewnego.

Brukselka a odchudzanie

Brukselka nie jest zbyt lubianym warzywem krzyżowym. Do tej samej rodziny zalicza się m.in. kapustę, kalafior, chrzan, jarmuż czy rzodkiewkę. Spośród nich to właśnie brukselka okazuje się bardzo pomocna w walce z tłuszczem trzewnym. Porcja 100 g brukselki dostarcza aż 20 proc. dziennego zapotrzebowania na błonnik, który odpowiedzialny jest nie tylko za uczucie sytości, ale także trawienie i pracę jelit. Poza tym ma tylko 37 kcal w 100 g, dlatego jest świetnym produktem dla wszystkich, którzy chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów.