Takie paznokcie mogą być zagrożeniem dla zdrowia. "Wyniki badań wprawiają w osłupienie"

2022-04-28 8:55

Trend na długie paznokcie rozwija się w najlepsze - również za sprawą celebrytek, takich jak Billie Eilish, które chętnie je noszą. Ale moda ta ma również swoje nieznane szerzej oblicze: eksperci ostrzegają, że takie paznokcie mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. A to za sprawą bytujących pod płytką paznokciową mikroorganizmów, które - gdy dostaną się do organizmu - mogą wywołać poważne choroby. Dowiedziono, że część z bytujących pod paznokciami bakterii i grzybów jest odporna na antybiotyki i powszechnie stosowane leki.

Takie paznokcie mogą być zagrożeniem dla zdrowia. Wyniki badań wprawiają w osłupienie
Autor: Getty Images

Naturalne, sztuczne - żelowe, akrylowe, hybrydy - to nie ma znaczenia. W tym przypadku liczy się długość, twierdzi prof. Jeffrey Kaplan, biolog z American University w Waszyngtonie. Naukowiec wraz ze studentami zbadał, co kryje się pod płytką paznokciową. Wyniki wprawiły ich w osłupienie. Opowiedział o nich w rozmowie z "USA Today".

60 różnych mikroorganizmów

Biolodzy z zespołu kierowanego przez Kaplana przyjrzeli się obszarowi pod paznokciami - szczelinom, w których zawsze gromadzą się mikroorganizmy. Zbadali nie tylko to, jakie drobnoustroje najchętniej bytują w tym miejscu, ale również porównali ich liczbę w zależności od długości płytki paznokcia.

I odkryli, że im dłuższy paznokieć, tym więcej różnych mikroorganizmów bytuje pod płytką, pod którą dostają się, gdy dotykamy przedmiotów codziennego użytku. Ich badania wykazały obecność 32 różnych bakterii i 28 różnych grzybów. Wyjaśnienie było proste: im dłuższe paznokcie, tym trudniej jest je dokładnie domyć w trakcie zwykłego mycia rąk.

Gronkowiec odporny na antybiotyki

W niemal połowie pobranych próbek badacze odkryli obecność MRSA (ang. methicyllin-resistant Staphylococcus aureus) - gronkowca złocistego odpornego na metycylinę, będącego częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych. Jak twierdzi prof. Kaplan, bakterie i grzyby - nie tylko gronkowca - łatwo przenieść do ust, nosa lub oczu nawet przypadkowo - drapiąc się, obgryzając paznokcie, dotykając skóry czy nawet dłubiąc w nosie.

A to już prosta droga do zakażenia. Bytujące pod paznokciami grzyby mogą z kolei doprowadzić do poważnej infekcji paznokci, której skutkiem może być zniekształcenie płytki.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Z powodu bakterii pod paznokciami umierały niemowlęta

Ekspert przypomina, że kwestia długości paznokci jest szczególnie istotna w przypadku  zawodów związanych z ochroną zdrowia. Większość osób, która pracuje w klinikach czy szpitalach musi mieć paznokcie obcięte na krótko właśnie ze względu na ryzyko przeniesienia choroby.

W 1997 i 1998 r w Oklahomie doszło już do podobnego przypadku - dwie pielęgniarki ze szpitala w Oklahoma City prawdopodobnie przyczyniły się do śmierci 16 niemowląt, a zgony dzieci miały związek z bakteriami znalezionymi pod ich paznokciami, co ustalili epidemiolodzy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki