Tak sobie radzą z zachowaniem bezpieczeństwa. Pomysły restauracji, trenerów i lotnisk

2020-05-07 10:52

Jak wrócić do normalnego życia zachowując bezpieczeństwo? Zobacz, jak sobie radzą zwykli ludzie, restauratorzy czy władze lotnisk. Oto najbardziej niezwykłe pomysły wymyślone w czasie pandemii.

Tak sobie radzą z zachowaniem bezpieczeństwa. Pomysły restauracji, trenerów i lotnisk
Autor: Getty images

Podobno mamy zaprzyjaźnić się z koronawirusem na najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy. No i zrobić wszystko, aby unikać kontaktu z nim. Jak wrócić do normalnego życia zachowując bezpieczeństwo? Restauratorzy, władze lotnisk i inni mają kilka racjonalizatorskich pomysłów. Oto kilka z nich.

Spis treści

  1. Namioty do dezynfekcji 
  2. Opaski "na dystans"
  3. Aplikacje śledzące
  4. Bramki do mierzenia temperatury
  5. Kawa na tacy
  6. Koncerty balkonowe
  7. Treningi bardzo zdalne

Namioty do dezynfekcji 

W Chinach przed szkołami ustawiono namioty, a w nich urządzenia do rozpylania płynu dezynfekującego. Każdy wchodzący do budynku – uczeń, nauczyciel, rodzic, musi na kilka sekund zanurzyć się w antywirusowej mgiełce, aby oczyścić swoje ubranie z potencjalnych patogenów.

Opaski "na dystans"

Zachowanie dystansu miedzy ludźmi to drugi po dezynfekcji warunek zabezpieczenia się przed koronawirusem. Belgijska firma wprowadza na rynek opaski na ręce, które będą informować za pomocą wibracji o tym, że zbliżyliśmy się do drugiej osoby więcej niż na określoną odległość.

Mniej wyrafinowanym sposobem kontroli dystansu społecznego np. wśród dzieci jest chińska metoda czapek. Maluchom w szkołach zakładane są na głowy kapelusze z metrowymi tekturowymi śmigłami, które nie pozwalają im za bardzo się do siebie zbliżyć.

 

 

 

Czytaj: Chińskie szkoły już otwarte. Czego możemy nauczyć się od Chińczyków?

Bolą cię uszy od noszenia maski? Zobacz, jak sobie radzą pielęgniarki

Aplikacje śledzące

Wiele krajów zastanawia się nad wprowadzenie aplikacji, które będą śledzić chorych i ozdrowieńców.  Aplikacje, które mają być wprowadzone w Australii, we Włoszech, Francji, ale i w Polsce będą np. zapisywać logowania się telefonów. 

Jeśli ktoś zostanie uznany za chorego na COVID, każdy telefon który logował siew pobliżu jego smartfona, zostanie ostrzeżony o ryzyku zakażenia. W Chinach taka aplikacja już działa. Pozwala sprawdzić, czy dany użytkownik miał kontakt z chorym na COVID lub z podejrzeniem infekcji.

Bramki do mierzenia temperatury

Na wielu lotniskach i dworcach na świecie montowane są kamery termiczne, które pozwalają w sekundę ocenić temperaturę ciała przechodzącego człowieka.

Podczas wybuchu epidemii  SARS w 2003 r. każdy, na lotnisku w Hongkongu ustawiały się kilometrowe kolejki do ręcznego pomiaru temperatury. Teraz np. na lotnisku w Bournemouth, montuje się kamery, które usprawnią proces kontroli.

Czytaj:  ProteGO Safe a zakupy w galerii. Rząd chce śledzić ludzi za pomocą aplikacji

Budka do dezynfekcji w 40 sekund zabija wirusy

Kawa na tacy

Sposobem na rozpoczęcie działalności restauracji i pubów jest umieszczanie stolików na zewnątrz w przepisowej odległości. Taką zasadę stosuje już wiele krajów, ale jak uniknąć kontaktu kelnera z klientem? Oto pomysł pewnego barmana.

Koncerty balkonowe

Popularne w czasie pandemii stały się dyskoteki i koncerty balkonowe, które umilają czas kwarantanny i tworzą namiastkę dawnego życia sprzed marca 2020. Pewna amerykańska śpiewaczka zaprasza swoich sąsiadów na koncerty które organizuje na werandzie, a włoska sopranistka – po prostu śpiewa z balkonu.

 

.

 

Treningi bardzo zdalne

Zanim otworzą siłownie i kluby fitness trenerzy radzą sobie, jak mogą, prowadząc treningi on line albo... wchodząc na dach. Tak zrobił jeden z członków hiszpańskiej grupy fitness - Sano Sevilla Los Bermejale, który postanowił zorganizować zajęcia fitness dla mieszkańców osiedla. 

CZzytaj: Czy siłownie będą bezpieczne? Lekarze ostrzegają