Czy siłownie będą bezpieczne? Lekarze ostrzegają

2020-05-05 12:02

Wielu z nas czeka niecierpliwie na otwarcie siłowni, ale lekarze przestrzegają, że powrót i klubów fitness to nienajlepszy pomysł. Czy siłownie będą bezpieczne?

Czy siłownie będą bezpieczne? Lekarze ostrzegają
Autor: Getty images

Rząd obiecuje, że siłownie zostaną otwarte dopiero w czwartym, ostatnim etapie poluzowań. Nic dziwnego, ponieważ ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w takich miejscach jest najwyższe.    

Warto przygotować się do tego, bo (jak pokazuje przykład otwarciu żłobków i przedszkoli) pochopne decyzje nigdy nie są dobre.

Zanim więc rząd otworzy siłownie, trzeba postawić sobie pytanie: czy duże kluby fitness i małe osiedlowe siłownie będą wystarczająco bezpieczne dla klientów? I co można zrobić, aby zabezpieczyć korzystać z siłowni, gdy zostaną już otwarte? 

Czy otwarcie siłowni to dobry pomysł? 

Dr Gavis Harris, lekarz chorób zakaźnych i z Uniwersytetu w Pittsburghu w rozmowie z magazynem Health powiedział, że powrót na siłownie w najbliższym czasie może być niebezpieczny.

Z biologicznego i fizjologicznego punktu widzenia jest to zły pomysł”, mówi, powołując się na fakt, że nowy koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dzięki czemu ludzie na siłowniach mogą go łatwo roznosić. 

Lekarz dodaje też, że wirus może potencjalnie przetrwać na wspólnych powierzchniach przez kilka dni. „W połączeniu z zamkniętą przestrzenią ryzyko zakażenia jest wyjątkowo wysokie” - mówi dr Harris.

Podobnie jak w USA, także i w Polsce nie ma na razie żadnych wytycznych, które pomogłyby przygotować się siłowniom i klubom do ich otwarcia. Nie ma też zarządzeń dla klientów. Wiadomo, że trzeba wszystko dezynfekować, ale np. nie jest jasne, czy noszenie masek przez ćwiczących będzie obowiązkowe. Znaczenie masek jest ogromne, ale utrudniają oddychanie, zwłaszcza w czasie wysiłku fizycznego. 

Według Harrisa najważniejszą rzeczą, jaką muszą robić wszystkie siłownie, jest dokładne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni po każdym użyciu przez klienta oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji, aby cząsteczki powietrza nie krążyły w zamkniętym obiegu. Ważny jest też dystans między ćwiczącymi, dlatego dyrekcje siłowni powinny zadbać o odpowiednie umieszczenie bieżni i innych sprzętów. 

Jak zachować bezpieczeństwo na siłowni?

  • Nie chodź na siłownie i do klubu, jeśli masz problemy zdrowotne – cukrzycę, nadciśnienie, czyli tzw choroby zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID

  • Jeśli masz możliwość korzystaj nadal z zajęć online

  • Przynoś własny ręcznik i często myj lub dezynfekuj ręce podczas treningu

  • Często dezynfekuj sprzęty, z których korzystasz, koniecznie przed i po rozpoczęciu treningu

  •  W czasie ćwiczeń staraj się nie dotykać twarzy, ćwicz w masce, jeśli dajesz radę

  • Zachowaj odstęp od innych ludzi, jeśli przyjdziesz na zajęcia i zobaczysz, że jest tłok, zrezygnuj z treningu

  • Nie korzystaj z szatni - idź na zajęcia przebrany i wychodź z nich, bez brania prysznica. Umyjesz się w domu
     
  • Nie idź na siłownię, jeśli nie masz pewności co do jej czystości. Nie bój się pytać o to, co robi personel, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zaproponuj, aby naklejono na podłodze znaki pomagające zachować odstęp.